Vaše OČI!!! /1

správný krok, makulární degenerace

VŠEM „NADŠENCŮM“ TRÁVÍCÍM HODINY U PC, AŤ UŽ DOBROVOLNĚ NEBO Z MUSU!!!

Když se tak dívám kolem sebe, vidím spoustu nádhery. Obrovskou škálu barev, nejroztodivnější tvary, úžasné lidské nápady a výtvory včetně nepopsatelných úkazů vyplývajících z pozemských fyzikálních, biologických nebo chemických zákonů, ale i rozmanité fenomény, které jsme dosud nedokázali pojmenovat, natož je někam zařadit, neb spadají do tajů vesmíru.

cvičení na zlepšení zrakových poruch

Často si uvědomuju, jaký poklad mám, že to všechno můžu pozorovat, kochat se a radovat z drobností, které se denně naskýtají a jsem za to nesmírně vděčná. Nevím, kam až spadá moje uvědomění si tohoto daru, nejspíš do předškolního věku, kdy jsem se často dívala do obrázkové brožurky od očaře, a ještě si pamatuju malůvku, pod kterou byl nápis „Oči máš jen dvě, chraň si je, chraň si je!“

Nějak silně to na mě muselo zapůsobit, protože pokaždé, když potkám slepce, svírá se mi srdce soucitem a snažím se získat ponětí, jak asi může žít, o jaké pohledy je ochuzen a co si tak dokáže představit pod pojmy, které mu okolí zprostředkovává. O to víc si pokaždé cením toho, že ty ohromné okouzlující věci vidět můžu (ty odporný jsem se rozhodla prostě nevnímat). Vemte si, že leckdy vybuchnete smíchem už jen při pohledu na nějakou abnormální situaci, mimořádný jev nebo zjev… a o ně jsou nevidomí připraveni.

JENOM  SLUNCE, NEBO CO JEŠTĚ ?

Dnes se nad tím obzvlášť zamýšlím, protože po několika letech dlouhodobého vysedávání u počítače a snad i díky našim všeobecným změnám v životním stylu, začínám mít se zrakem potíže. Ne, není to o nošení brýlí, ty už nosím více let, ale o různých úkazech, které se v oku objevují.

Kdo si vlastně doopravdy dává pozor na oči, když sedí před počítačem nebo kouká do mobilu? Málokdo! Kdo myslí na zadní kolečka, preventivně si je chrání a nečeká, až bude mít nějaké potíže? Nejspíš, nemnozí. Ani já se k nim neřadím. Tedy aspoň jsem se neřadila – doteď.

A vy? Jak jste na tom se svým zrakem, děláte něco, abyste se vyhnuli záření ze všech malých a velkých obrazovek a poledního slunce? Lze s tím vůbec cokoliv dělat, dá se předejít jejich neblahému působení hlavně na zrak?

jak předejít očním neduhům

TIPY, JAK OBLAFNOUT STÁRNUTÍ NEJCENNĚJŠÍHO SMYSLU, KTERÝ MÁME

Chcete trochu vyzrát na čas a opotřebení svého zraku? Všelijakých rad a kombinací, jak preventivních, tak léčebných se můžete dopídit v mém článku. Tak si nezahrávejte a věnujte mu pár minut. Nehrajte si na pštrosa a nemyslete si, že teď, když jste mladí, to ještě nepotřebujete a že se vás to netýká. Jste mnohem víc vystaveni, než starší generace, které s tak rozsáhlým nedostatkem veškerých živin v potravinách, přehršlí elektromagnetického vlnění, ozónové díry, a podobných „zloduchů“ nevyrůstali.

 Pokud musíte prosedět dlouhé hodiny u PC, můžete si třeba:

dělat 10 – 15 min. pauzy (nemíním kuřácké)

jít se na pár minut protáhnout, projít někam, kde nejsou obrazovky (je vůbec ještě takový prostor?) – páteř potřebuje chvíli pohybu a svaly krystalizují velkou část pnutí, tak si je pokuste uvolnit. Změňte prostředí a hlavně tu chvíli zírejte pokud možno co nejvíc do dálky, nejlépe na kus zeleně, v nejhorším aspoň na nějakou rostlinu.

Někdo doporučuje dokonce 5 min. každou hodinu, jestli prý nechcete vypadat, jak ruskej králík.

Protáhnout si krk a po 30 vteřin koukat do stropu.

Pořiďte si brýle anti UV nebo ochrannou folii speciální pro PC, neutralizující škodlivou modrou barvu ze spektra UV paprsků, které vyzařují veškeré obrazovky, včetně LED lampiček. Máte možnost si vybrat různé modely.

Některé filtrují až 85 % modré barvy. Anebo si je jen přiklipsnout ke svým brýlím. A nezapomínejte dost pít (pro správnou hydrataci jen vodu), i vaše oči, které se skládají z 90 % vody, ji potřebují.

Záleží-li vám na tom, jak vypadáte a straší vás přibývající vrásky a bezbarvá pleť, není špatné taky používat pleťové přípravky s antioxidačními účinky, které vám vytvoří přirozenou ochranu. Obzvlášť, není-li vám už dvacet.

Mimochodem, to asi víte, že mezi vámi a obrazovkou má být nejmíň 50 cm vzdálenost, a že máte sedět tak vysoko, abyste na obrazovku shlíželi mírně svrchu, že? Hlídejte si chvíli, kdy začnete přivírat oči nebo různě povytahovat obočí.

Dobrým cvičením je taky „palming“ – kroužení očí zakrytých rukama na obě strany, cca 5 min.

cvičení a prevence zrakových poruch

   

Nebo změna sedací polohy – já třeba používám klekací židli, kterou střídám s klasickým kancelářským křeslem. Zlepšíte si krevní oběh a tím i výkonnost. A navíc jsem mírně výš, a to je fajn i pro ruku, která pohybuje myší a ve které se moc krevní oběh nerozpumprdlíkuje.

Když jsem doma, místo neustálého civění na obrazovku ráda sáhnu po knize, nejen kvůli očím, ale taky na zlepšení metabolismu a pro změnu funkcí v mozku.

MŇAMKY, NEBO JEDŮVKY ?

 No ale teď teda bacha! Další, ne méně důležitá rada vás určitě neoblaží: jde totiž o to, že (jééééjda to snad ne!) byste se měli vyhnout konzumaci cukru, nedej bože mléčných výrobků a saturovaných tuků (mňam řízečky se nekonají!). Tuky ze smažení totiž poškozují zrak a přispívají ke vzniku kataraktů. A co ty tvargle zapečený se šunkou, uzenej korbáčik nebo taková brindzička? NIC TAKOVÝHO!!!

Tohle asi nedáte, co? No nic, je to na vás. Tudíž pro zaryté a neoblomné milovníky všech těchto „dobrůtek“ vytasím ještě jiné možnosti. Ovšem nelze počítat jen s nimi, bohužel, ta strava je fakt dost důležitá, však víte, to už dneska omílá kdekdo.

Výběr obrazovek – ať už u TV nebo PC je stejně tak důležitý: LCD vyzařuje míň, než LED, který zvyšuje riziko nenapravitelného poškození sítnice, ale zase vystavuje vaši kůži předčasnému stárnutí, vysedáváte-li před nimi celé hodiny. Vědci vysvětlují, že počítače vytváří elektrostatická pole, která přitahují poletující prach, jenž se usazuje na kůži a vyvolává tak její suchost a různá podráždění. Tím kůže špatně „větrá“, poškozují se její buňky, a to může způsobovat všelijaké alergie.

Světelnost a kontrast na čtečkách, Smartfónech, Ifónech, tabletech a spol., si každý musí nařídit sám. Správné jsou takové, které vaše oči neunavují.

Tak tohle by byla spíš ta fyziologicko-mechanická nápověda, jste-li zastánci přírodních způsobů prevence a léčby, mrkněte na 2. díl, jsou tam prima tipy. Určitě si vyberete.

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!