To´s určitě zdědila po babičce !

„Bylas u doktora?“
„Jo.“
„A co ti řek?“
„No že je to dědičný.“
„No nazdar! To jsem si mohla myslet!“
„Proč?“
„Protože to vůbec nemusí dopadnout stejně!“
„…Mně teda neříkej, že můžeš zasahovat do své DNA!“
„Samože jo!“
„Bych fakt chtěla vědět jak!“
„Tys o tom ještě neslyšela? Tak se hned dozvíš.“
„A k čemu je to vlastně dobrý?“
„Ke všemu.“
„???“
„Mimo tvýho celkovýho zdravotního stavu i třeba na psychiku, fyzickou kondici, mozkovou bystrost a pružnost. Všechno se vším souvisí, dyť to víš.“

Jak už jsem se zmínila v předešlém článku, pokud jde o naše zcela neprobádané tělo a jeho fungování, stále ještě máme co objevovat.

Lidská DNA je velmi málo známá coby obranný tělesný systém. Víme, že ji můžeme poškodit, ale nehovoří se často o tom, že by taky mohla tělo ochraňovat a spousta lidí o tomto aspektu nikdy neslyšela. Myslím, že je docela příhodné se o tom zmínit právě teď, v době, kdy se neustále větrá RNA vakcína a s ní spojené dopady na organismus. Co vy na to?

Všichni nejspíš víte, že vůbec první osobou, která se zmiňuje cca před 100 lety o DNA je biolog Gregor Mendel, který si během svých pokusů s rostlinami, konkrétně hráškem, všímá určitých principů dědičnosti a toho že je možno je modifikovat křížením.

Postupně se ve světě o DNA zajímají i další vědci, profesoři, lékaři a její první fotografie se objevuje teprve v r. 1952. V r. 2003 pak bylo zjištěno, že my lidé máme všichni ty samé geny, jen se u všech neprojevují stejně. Určitě jste si už všimli např. rozdílů mezi dětmi v jedné rodině. Dlouhá léta vládlo přesvědčení, že geny jsou neměnné.

A možná jste se setkali při své návštěvě lékaře s tím, že když třeba nedokáže zjistit příčinu vaší nemoci, začne se ptát, jestli vaši rodiče nebo prarodiče měli podobné neduhy a po vaší kladné odpovědi vyhodnotí situaci jednoduše jako genetickou, což je absolutně nesprávné.

Hraje si na schovku

Berte na vědomí, že žádný gen není fatální! Geny jsou proměnné, dokážou se deformovat, přetvářet, schovat, inhibovat nebo projevovat, ale nikdy nejsou definitivní. V lidském těle vládne nepřetržitě svoboda projevu genů. Čili si musíme vštípit, že to, co je geneticky předáno, nemusí zachovat svou povahu do smrti smrťoucí.

Stává se, že jsme od rodičů zdědili defektní geny, ze kterých se může vyvinout třeba diabetes, nebo jakákoliv jiná nemoc či porucha, ale podle toho, jakou tělesnou hygienu provozujeme, jestli sportujeme, jak se stravujeme, a dokonce jestli meditujeme (zní to sice hloupě, ale i to na ně má vliv), se tyto geny aktivují nebo ne.

Proč se vlastně projevují, se asi zeptáte, že? Řekneme si za momentík.
Pro zajímavost: věděli jste, že jedno vlákno ADN měří 1,80 m a má 46 chromozomů?

Nebojte, nebudu tu dál zacházet do těchto podrobností, jen ještě uvedu zcela ohromující fakt, že máme 67 tisíc miliard km DNA (!!!). Což představuje desetinásobnou vzdálenost mezí Zemí a Plutem. Děsná představa, že? To vše vměstnáno v našem tělíčku! Kromě jiných součástek, samozřejmě.

Ve chvílích, jako třeba v posledních měsících, kdy případně propadáte skepsi a bezmocnosti při představě, že nic nemůžete a nezmůžete, je velice ocenitelné si uvědomit, jakou potenciální moc vlastně máte. Hned to bude.

Hádejte, co může poničit naši DNA

Jedním slovem prakticky vše, co nás obklopuje. Nebudete tomu asi věřit, ale i ti, kteří vedou zdravý život, co mají třeba to štěstí, že žijí v přírodě, nepřehánějí vystavování se palčivému slunci, nepoužívají pouze chemické prostředky, utrpí denně 10 000 poškození DNA, které musí tělo opravovat, aby nedegenerovalo. Jen ze žhavého slunce máme během jedné hodiny 100 000 lézí na DNA!!!

Okýnkem v letadle pronikají UV paprsky 100x mocnější a škodlivější, než když jsme na zemi. Stejně tak existují na Zemi místa, která vyzařují radony, přirozené radioaktivní vlny, způsobující mimo jiné rakovinu plic u nekuřáků. Obdobně jako proutkaři vodu, mají určití lidé schopnost zjišťovat jejich přítomnost v obydlí, ve školách, veřejných budovách, atd…

Povím vám malou anekdotu: když se v dobách velké římské říše chtěli Římané někde usadit, nechali nejdřív po dobu jednoho roku na daném území pást ovce. Pokud byly po roce v dobrém stavu, začali s konstrukcemi domů. V opačném případě se odebírali jinam. Dnes, jak víte, se staví kdekoliv (mamon nadevše) a bdělost nad neškodnými pozemky se vytratila.

Asi vám nesděluju nic novýho, ale zmínit to chci, že dalšími příčinami poškozování DNA jsou tabák, rozpouštědla, lepidla, různá umělá aroma, barvy, benzín a jeho odér, bisfenol, laky na nehty a šampony které pronikají do těla a mohou dokonce poškodit spermie a vajíčka, atd…

Tak co včil?

No nějaká ta rada na ochranu, nějaké prostředky proti přílišnému poškozování by se vám shodily, ne?

Napřed ale ještě důležitá zpráva: něco zcela aktuálního a dost důležitého, o čem jste v poslední době nemohli neslyšet: DNA produkuje proteiny RNA. Mikro RNA, pokud, je správně vyživována, může inhibovat produkci některých nebezpečných proteinů.

Jinak řečeno, dostal-li někdo do těla substance, které tam nemají co dělat, jsou zde prostředky schopné inhibovat tyto vetřelce – sdělení velice optimistické! Nechám vás domyslet…

Jak teda na ně – dávejte pozor. V buňkách jsou přítomny enzymy schopné opravovat DNA. Ovšem aby mohly splňovat svou funkci, musí být správně „krmeny“. Čím? Přece již tolikrát omílanými antioxidanty, samozřejmě! Čili především syrovou zeleninou a ovocem. Mezi ně patří i „ovocná mňamka“, kterou já s nadšením požívám už nejmíň 15 let. Recept význačné a uznávané francouzské výživářky, autorky několika knih, France Guillain – návod pod článkem.

Dalšími takovými aktivátory genů – divte se! – jsou např. káva a čaj. Dobrá káva „bio“ (nechci vstupovat do polemiky o tom, co na této planetě ještě vůbec může být bio) bez cukru a mléka.

Si řeknete, že to už dávno není nic novýho, jasně. Ale uvědomte si znovu, že právě antioxidanty umožní buňkám vyrábět příslušné enzymy opravující naši DNA a jsou naprosto základním a nejdůležitějším prostředkem k její obnově.

Druhým obranným „nástrojem“ je epigenetická modifikace (obor studující proměny v genetické expresi, neboli to jestli se gen projeví nebo ne), kdy tělo získává schopnost aktivovat ty prospěšné nebo desaktivovat geny – nosiče nemocí. Tudíž se vracím k tomu, že naprosto nejsme nuceni prodělat nemoci předané našimi předky.

„Vypnout“ geny lze dvěma způsoby:
1) metylací – gen je jakoby zakrytý a stává se „neviditelným“, čili se nemůže projevovat.
2) Laicky vysvětleno – představte si zauzlovanou šňůrku. Uzlíky jsou „čitelné“, ale jakmile je rozuzlujeme, stávají se nečitelnými. A v závislosti na našem stravování se mohou rozvázat a stát neaktivními.
Jo, ale jak?

Jak a čím?

Asi už chvíli přemítáte nad tím, jakým způsobem teda ty geny „vypnete“.
Jednak fyzickými a sportovními aktivitami, které škodlivé geny přímo blokují. Jednou z nejúčinnějších je ježdění na kole. Stačí jezdit 2x týdně, k dosažení trvalého účinku a k obdržení obzvlášť kvalitních spermatozoidů a vajíček.

Proč o nich mluvím. Poněvadž bylo srovnávací metodou zjištěno, že DNA spermií je zodpovědná za kvalitu mozku plodu, který ještě ani není počat. (Ha ha!!) Takže mladíci, pokud chcete mít výjimečné děti, jezděte na kole! Ne na domácím, samozřejmě!

Spánek rovněž hraje důležitou roli ve způsobu, jak „uzemnit“ defektní geny a už zmíněná meditace a strava.

Třetím způsobem jak se chránit před poškozením DNA je uchovávat si správnou délku telomerů. Víte co jsou telomery, už jste o nich slyšeli? Předpokládám, že ano, kdyby někdo ne, koukněte na obrázek. Telomery jsou takové jakoby čepičky na vláknech DNA. Čím jsou delší, tím lepší je náš zdravotní stav a tím déle žijeme. Pokud jsou krátké, jsou příznakem nedlouhého života a my jsme náchylní k nemocem.

Ale nemusíte se lekat. I telomery se neustále proměňují. Zkracují a prodlužují, buď pod vlivem strachu, starostí a stresu, nebo naopak pohody a pozitivních informací. Když kouříte, pijete alkohol apod., zkracují se, když si dáte bezva obídek, prodlouží se.

Ještě pár rad:
• Matky, které kojí své děti nejméně šest měsíců mu zajišťují dobrou délku telomerů na dlouhá léta.
• Dětem, které pijí každý den slazené čurabelky, se telomery zkracují.
• Naopak soja, kurkuma, pravé italské expresso (čím zředěnější, tím více kofeinu obsahuje, tedy opačný účinek, než potřebujeme) a vynikající nápoj – mléko z kobyly v jejím 6. – 7. měsíci, které je nejbližší lidskému mateřskému mléku, jsou velmi účinné k jejich prodlužování.

Pozor!
Na netu najdete šílence, kteří nabízejí přípravky k prodloužení telomerů. Nikdy, nikdy, nikdy něco takového nekupujte a nepožívejte!!! Jednak jsou předražené, jednak kancerogenní! Kromě toho příliš dlouhé telomery jsou zrovna tak nebezpečné, jako velmi krátké. Naprosto se nedoporučuje působit na telomery přímo. Pouze životní hygienou a psychicky – čili pohodovým rozpoložením.

Shrnu ještě jednou:

1) Udržujte si v optimálním stavu svou DNA správnou výživou buněk, aby mohly produkovat enzymy schopnými ji opravovat.

2) Provozujte fyzickou činnost, dbejte na vydatný spánek, případně meditujte a stravujte se co nejkvalitněji (ovocná mňamka je fakt nejen super důležitá, ale hlavně chuťově výborná a rozmanitá). Zablokujete si škodlivé geny zakrytím nebo rozuzlováním.

3) Snažte se vědomě si udržovat správnou délku telomerů.

Zdědili jste po některém z pradědků či prababek nekvalitní, škodlivé, případně přímo defektní geny? Nezoufejte, neboť jak vidíte: „Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní, neb nikdo nikdy neví, co se může státi“, (stvořila trojka geniálních umělců… a měli recht!)

Tak se dejte do toho, opravujte, uzdravujte, zabezpečujte.
Ať se vám daří!

Ovocná mňamka:

Rozmělněte ½ banánu (možno nahradit několika sušenými meruňkami máčenými celou noc) tak, aby zoxidoval a stal se tím potravinou bohatou na proteiny, oligočástice a minerální soli. Polijte 2 lžícemi kvalitního buď řepkového, nebo lněného bio oleje – první lisování za studena (já používám střídavě i kokosový, sezamový, apod.) Míchejte vidličkou tak dlouho, až se olej spojí s banánem jako u majonézy. Přidejte 1 lžíci čerstvě rozmixovaných, neslaných, nepražených olejnatých plodů (viz níže), polejte čerstvě vytlačenou šťávou z citronu, rozmíchejte, přidejte ½ strouhaného jablka a nakonec další, nejrůznější sezonní ovoce, ale nepřehánějte množství. Respektujte přesně udané poměry oleje a plodů!!! Dál přidejte 2 lžíce směsi lněných a sezamových neloupaných semínek pomletých těsně před konzumací.

Abyste získali čas, připravte si na celý týden směs půl na půl neloupaných semínek sezamu a lnu. Do druhé nádoby smíchejte neslané, nepražené, neloupané, sekané mandle, ořechy, lískáče, kešu, piniová, dýňová nebo slunečnicová semena, atd…

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!