To už teď všichni víme, ale co s tím?

Dlouhověkost a její důvody

Bezpochyby patříte k těm, kteří už si dávno všimli, jak dalece stoupla a stále se zvyšuje délka lidského života. Pravděpodobně už jste taky slyšeli že Japonci jsou v pelotonu o nejdelší dlouhověkost na prvním místě – tedy u žen, jejichž průměrný věk dosahuje 86,6 let a muži jsou po Švýcarech a Australanech na 3. místě s průměrem 80 let. Navíc žije v Japonsku asi 65 000 stoletých.

Asi se tážete, proč vám o tom tady povídám, když je to světoznámý fakt. Chtěla bych vám totiž jednak zmínit příčiny, které k tomu vedou, a které se nemusí týkat jen Japonců, neboť jich může dosáhnout kdokoliv, kdo touží po delším životě, jednak se zamyslet nad tím, jaký smysl má snažit se žít co nejdýl.

 • Takže prvním důvodem, uhodli jste, je zdravá strava.

Japonci jedí velice vyvážené zdravé potraviny, jejichž základem jsou ryby, rýže a zelenina. Je velmi chudá na cukry a nasycené tuky. K tomu se přičítá kladení důrazu na to, aby byly čerstvé, a hlavně respektování ročního období. Čímž chci říct, že neposílají Marušu pro jahody v lednu.

Sója, potravina přítomná takřka ve všech pokrmech v nejrůznějších obměnách a formách, jako třeba tofu, fermentovaná, v polévkách, stejně jako řasy, dodávají Japoncům vitamíny a minerály potřebné pro organismus a zároveň redukují riziko kardiovaskulárních příhod a určitých druhů rakoviny. Tím pádem mají dost nízkou spotřebu červeného masa a celkově jsou jejich porce podstatně menší, než na západě.

 • Příprava jídel, která neničí nutriční hodnoty potravy.

Je neméně důležitá, často používají vaření na páře, grilování a kvašení. Jídlo je tradičně rozděleno do malých misek, což podněcuje k jezení menších a rozmanitých porcí.

 • Činorodost v každém věku

Je pro stárnutí v dobrém fyzickém stavu prvotní záležitostí. A nejen fyzická, ale i mentální. Společenské interakce a starost o druhé přispívají k uchování bdělosti ducha i těla.

 • Přednosti čaje matcha

Japonci jsou velkými konzumenty tohoto zeleného čaje plného antioxidantů, které se projevují jak na pleti, tak na posílení imunity, stejně jako snižováním cholesterolu a hladiny cukru v krvi, tlaku, regulací trávení a spoustou dalších kvalit.

 • Vztah k přírodě

Japonští lékaři doporučují lesní „koupele“ snižující tlak, srdeční tep, hladinu stresových hormonů, zlepšují imunitu a navozují celkový pocit pohody. Pozorování přírody tvoří v Japonsku už od r. 1950, kdy bylo zařazeno do národního programu veřejného zdraví, nedílnou součást jejich kultury. Všechna roční období skýtají četné důvody, proč se „napojit“ na přírodu. Z nich nejznámější je l´hanami – pozorování rozkvetlých třešňových stromů. (Taky je míte tak rádi?)

 • A posledním důvodem dlouhověkosti u Japonců je jejich možnost kvalitního ošetření.

Mají universální nemocenské pojištění, kompetitivní lékařská zařízení, dosažitelné ceny. Japonci se chodí nechat vyšetřit průměrně 12x do roka, prevence, umožňující diagnostikovat zavčas případnou nemoc a co nejrychleji ji léčit. Japonské ošetřovatelky vydělávají cca 2000,-€ měsíčně a není jich nedostatek, jako v leckterých evropských zemích.

Takže mám zato, že kromě posledního bodu, který bohužel asi u nás moc ovlivnit nemůžeme, máme všichni příležitost adoptovat stejný režim a pokračovat do další stovky

Ale jeden nemusí být zrovna Japoncem, aby přesáhl 100 let života. Rekordmani v dlouhověkosti existují i jinde. Tento vývoj pozorujeme na celém světě a jeho oficiální zdůvodňování je jednak zlepšení hygieny – obzvlášť zkvalitnění vody (alespoň to uvádějí oficiální prameny), přístup k vyvážené stravě, životní podmínky (určitý komfort, např. topení), vývoj a objevy vědy (kontrola některých nakažlivých nemocí, snížení dětské úmrtnosti, atd…).

Já si ale myslím, že to není vše. Pro mě neoddělitelnou součástí prodlužování našeho věku tvoří náš duchovní vývoj, uvědomování si určitých vesmírných zákonitostí, blahodárně působících na náš organismus a přispívajících k přijetí i třeba tragických událostí s určitým nadhledem, který jsme dřív postrádali.

No jo, ale co teď s nabytým čtvrtstoletím?

Už se na něj těšíte? Odejít do důchodu je chyba!


Určitě už jste si taky uvědomili, že jsme generace baby boomers, jejíž věkový nárůst je za celou lidskou existenci nejdelší.

Když jsem se narodila v poválečném období 50. let, věkový roční průměr dosahoval 57–60 let. Proč si jinak myslíte, že se ti, co se dožívali 40, už považovali za staré? Sotva se někam přihlásili, měli potíže sehnat práci. Dnes dosahuje průměrná délka života 78 let. Život se nám tedy prodloužil zhruba o 20 let.

Otázka ale zní: co my, baby boomers, s těmi 20 lety děláme? Už jste si ji někdy  položili? Využíváte jich nebo je promrháváte? Protože jakmile si do hlavy uložíte spojení odchod do důchodu, váš mozek se okamžitě automaticky přepne na: „Tak a jsem tam“ – jsem jak v „režimu letadla“. Jsem u konce. A odsud už budu muset odkráčet.  Tím automaticky prohráváte, stačí vyslovit to „odejít do důchodu“.

Pro náš mozek je to velice negativní výraz. V rámci naděje na slušné přežití jej musíte absolutně vygumovat! Představte si, že můj otec by se byl dožil 96 let. Kolik by teda ještě zbývalo mně? Je mi 65. Takže kdybych se dožila 90, zbývalo by mi dalších 25 let života, během kterých bych si kladla otázku: Kriste pane, čím se celou tu dobu budu zabývat?

Je vám jasný, že se přece nemůžeme nastavit na režim letadla, protože jinak natáhnem bačkory během 2-3 let! Souhlasíte? Vyjadřuji se jasně?

Dnes je už evidentní, že podnikání, pokud se na to díváte pod tímto úhlem, je nejlepší terapií, jaká existuje, abyste se soustředili na něco, co vás udržuje v kognitivní aktivitě, která ve vašem mozku vyvolává příjemné pocity, generuje dendrity a serotonin, podněcuje tvorbu dalších neuronů a nutí vás k mozkové aktivitě. Tohle je život!

Příliš učená slova, že? Pro ty, koho to zajímá, dendrity jsou krátká rozvětvení a zakončení neuronů majících za úkol přijímat stimulace a buněčnou „výživu“. Slouží jako receptory nervních impulzů a vysílají je dál do centra buňky.
Je vědecky dokázáno, že veškeré jednání, poslání, zaměstnání, povzbuzující aktivitu u osob kolem 50–65 let, které mají schopnost a chuť v činnosti pokračovat, je přímo proporcionální pocitu blaha, prospěchu a pokroku moderních společností.

Zdá se vám to zvláštní? Tohle je do očí bijící realita a jsem přesvědčená, že jste si jí už ve svém okolí určitě všimli. Nikdo dnes nepochybuje o tom, že dnešní svět není v pořádku, že není uspořádaný a že je zapotřebí vynaložit spoustu úsilí pro to, aby se celková situace změnila.

Nepleťte se, nejde tu o altruismus, pomoct světu podněcováním lidí mezi 50 a 65 lety. Je důležité být ve hře! Nezdrhejte! Zůstaňte a přispívejte! Hrajte dál svou úlohu, ještě jsme neskončili.

To je přece přesně to, co se ve světě teď děje. Když vytrhnou hráče z jejich rolí, z jejich umu a zkušeností tím, že je pošlou k šípku.

Obzvlášť, pokud se jedná o ty, kteří rozhodují, kteří udržují rovnováhu svými motivacemi, mají odolnost, odvahu, znalosti, zásady o tom, jaký význam má rodina, jaký komunikace, kteří mají představu, co znamenají krátkodobé a dlouhodobé lhůty. Zkuste je vyhodit je ze hry!…

Nejde o to, že bychom byli lepší než ostatní generace, jen máme své vlastní hodnoty a prospěšnost a stojí za to se zamyslet nad tím, že těchto hodnot je v tomto agresívním světě neustále zapotřebí.

Věk vám dá motivační kvality. Co to znamená? To, že už přešel čas, kdy jsme se snažili pomoct své rodině, přispívali jí, strhávali se v práci ať už intelektuální nebo manuální, abychom ji podpořili. Už jsme jednou rodinu tvořili, už jsme své děti zaopatřili, nastartovali jsme je, teď nastal čas náš.

Teď se máme věnovat sobě. Automaticky pokračujeme v hledání své soběstačnosti, ekonomické nezávislosti a poplatného dědictví. Ale také na nás čeká osobní a profesionální realizace a sníme o tom, že v nich budeme pokračovat. Nebo vy ne?

Máte teď na ně čas? Jasně, že jo! Taky si přejeme odkázat příštím generacím dědictví určitých základních hodnot, principů, dobře provedeného díla, aby na ně svět mohl reagovat. A chceme po sobě zanechat stopy a překonat to stávající. Tomu se říká motivační kvalita.

Neřítíme se pouze za ekonomickým vlivem, jsme hnáni vnitřní motivací, touhou leccos vydržet, předstihnout a zdolat a zanechat tak po sobě lepší svět, než odejdeme.

 

 

 

 

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!