Pěkná mrcha! Ale kdo z nich vlastně?

Když se někdo staví, jakože vám chce pomoct a zároveň vám podráží nohy, jak se bráníte?
Když vám někdo vědomě vychvaluje, něco, co vám zároveň uškodí, co si o něm myslíte?
A když nám odborníci zamlčují pravdu o svých nám určených výdobytcích, jak ho nazveme?
Mám za to, že se v odpovědích určitě shodneme …

 

Při tom, jaký zájem o přírodní léčbu a doplňky stravy vzplanul za poslední léta, vám jistě neuniklo, že zároveň, jakoby „náhodou“, prosakuje čím dál víc informací o vedlejších účincích chemických léků.

A teď kdo z koho? Bitva mezi farmaceutickými laboratořemi a zastánci prastarých léčebných metod je úměrně neúprosná vzrůstající oblibě bylinek a plodin.

„Podezřelý“, jehož jméno bylo médii jen tak náhodně utroušeno během jedné konference: paracetamol. Chemická substance, kterou najdete v Dolipranu, Eferalganu, Daffalganu, Actifedu a dokonce i ve Fervexu.

Jeden malý příklad z tisíců

Je to bestseller mezi všemi léky proti bolesti, který máme všichni v domácí lékárničce. Ve Francii např. se ho prodá ročně 420 miliónů balení, což představuje pro nadnárodní firmy 6 miliardový obrat v € ročně.
Jenže Paracetamol je zároveň lékem, který může zabít i v nevelkých dávkách. A to se vám „zapomíná“ sdělovat.

Zde curriculum vitae paracetamolu:

Už léta jsou známé škody nadělané paracetamolem na játrech při větších dávkách (více, než 4 mg za den, čili 4 tablety Dolipranu 1000). A teprve teď s tím jdou na trh! Během výzkumu a pozorování v britském centru transplantace jater poukázali na to, že přes 66% pacientů bylo přijato po předávkování paracetamolem. Zdá se vám to normální?

(Nadále mu budu říkat Pct ) – je údajně nebezpečný jen v případě předávkování. Jenže jeho pravidelné užívání zvyšuje riziko úmrtí o 23% ! Ještě horší je často, třeba i jen lehce, překročit jeho doporučené dávkování.
Potíž je v tom, že i když si dáváme dobrý pozor, může se nám to nevědomky stát. Existuje totiž 200 léků, které ho obsahují.

Napadlo by vás, že když si třeba vezmete dva, jeden předepsaný lékařem a další automedikací, můžete se předávkovat a překročit 4 mg za den? Mně teda ne. Většinou si totiž, když první nezabere, naservírujeme další, aniž bychom se někoho ptali, že?

Nedávný výzkum zabývající se pacienty s těžce poškozenými játry, těmi, kteří konzumovali denně víc než 4 mg, ukázal, že se u nich projevilo větší riziko úmrtí, než u těch kteří se těžce předávkovali jen jednou.

U těhotných žen se Pct naprosto nedoporučuje, nejenže zvyšuje riziko astmatu u dítěte, ale i hyperaktivity a poruch v chování, rakovinu varlat u chlapců a posléze neplodnost u mužů. Docela slušný seznam!

Další výzkumy ukazují na to, že jeho pravidelné braní může zvyšovat hypertenzi, kardiovaskulární potíže, a to převážně u žen. Pokud užívají přes 15 tablet za týden, zvyšují si o 68% riziko kardiovaskulární příhody. A přitom 15 tablet týdně představuje dvakrát míň, než je povolená dávka! Pecka, co? Zajímali jste se o to někdy?

Sáhnete po něm, když vás bolí hlava?

Teda nevím, jak vy, já jsem se odjakživa snažila vyhýbat braní léků a uchylovala se k nim, jen když už jsem bolest nemohla vydržet. Dnes, pokud nemám s nějakým zdravotním problémem zkušenost, hledám si hned všechny možné podpůrné metody a vybírám druh přírodní léčby spíš intuitivně.  Takže souhlasím s následující radou vštípit si správný reflex proti bolesti:

„Vždycky doporučuji « myslet rostlinami »“, říká lékař Gregory Corbin. „V přírodě existuje lék na vše, adaptovaný na všechny druhy bolestí.“

 

Nabídnu vám teda aspoň pár nejužitečnějších plodin, a pokud jste se k tomu doteď neodhodlali, sami si ověřte jejich působení. Jsou boží. Je fakt, že vůle a myšlenka nejsou pokaždé následovány činy a vy mi ani možná nebudete věřit. Nemusíte. A já zas vás nemůžu vodit za ručičku, ale až si to vyzkoušíte, zjistíte, že:

Skvělá kurkuma například prokazuje účinnost, která se vyrovná kortizonu nebo Ibuprofenu. Přes 6000 studií dokládá, že podstatně snižuje zánětlivost, působí na kloubní bolesti, na revmatickou polyarthritidu, na dnu (2 g denně po 6 týdnů).

Dále hraje aktivní roli při syndromu podrážděného tlustého střeva, předmenstruačních bolestech a různých poraněních. Některé její přínosy se mohou ukázat už při jejím užívání v kuchyni, ale ne proti bolestivý účinek.

Nemáte rádi kurkumu? Dejte si
nepostradatelný zázvor je známý svým působením při nevolnostech, ale i on, dle některých studií, zmírňuje předmenstruační bolesti (užívat 2 dny před menstruací po dobu 5 dnů).

Dále účinkuje při svalových a kloubních bolestech, s větším přínosem, než léky za dobu 3 měsíců. Minimální dávka je 500 mg denně. Zde jeho časté použití při vaření může stačit k dosažení úlevy od bolesti.

Efektivní je i zapomenutý protibolestný zázvorový obklad: přiveďte do varu trochu vody, vsypte do ní 2 kávové lžičky mletého zázvoru a do vlažného roztoku si namočte hadřík nebo kousek gázy a vyždímaný přiložte na bolavé místo. Převažte froté ručníkem a nechte působit nejmíň 30 minut.

 

Praotec ne Čech, ale Řek

Možná jste se s nimi už setkali, ale nedá mi to a musím zmínit aspoň dva příslušné citáty prapraotce lékařství Hippokrata. Tak ten první:
„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“

A co takhle dát si špenát? Ne, ale vážně. Sice se zajímám o různé byliny a plodiny, ale ještě donedávna jsem kolem mnohých z nich nich nic netušíc chodila a vůbec nevěděla, že např. nějaká bílá vrba existuje.

Dávno před tím, než byl synteticky připraven aspirin (1899), byla k zmírnění zánětů a úlevě od bolestí používána její kůra. Nejspíš už víte, že aspirin není nic jiného, než syntetická forma jejích aktivních prvků – salicinu.

 

Když se zaberete do hledání, zíráte, co vše nám může pomoct. Jak to, že jsme to celá staletí opomíjeli?

Nejmíň 20 dalších bylin obsahuje složky stejného druhu, obzvlášť tužebník jilmový a libavka (gaultheria procumbens) vhodné při bederních a artritických bolestech. Dále se jich tradičně používá při horečkách a bolestech hlavy. Účinná dávka záleží na množství salicinu v tabletě, měla by se pohybovat mezi 60 a 240 mg denně.

A teď ten druhý citát:
„Drobné neduhy je třeba léčit půstem a ne hned letět do lékárny“.

Naprostý souhlas. A vy? Podepíšete to?
Nepochybuji o tom, že jste se už taky zajímali o rozdíly v druzích kyselin vhodných pro náš organismus. Mastné kyseliny omega 3 EPA a DHA patří k nejčastěji dokumentovaným substancím se zjevnými účinky na chronické kloubní bolesti.

Při bolestech krčních a bederních obratlů přineslo užívání omega 3 podstatné zlepšení 60% pacientů. Většina studií doporučuje dávku mezi 1,5 až 3 mg dle závažnosti patologie s účinky projevujícími se po 2 až 3 měsících užívání.

A co kořen harpagophyta neboli ďáblova drápu, znáte? Je používán jako analgetikum a na snížení horečky. Je to extra bylina na kloubní bolesti, jejíž jedinečnou schopnost zredukovat hladinu cytokinů (zánětlivých agentů) prokázala už spousta studií.

Jeho použití snižuje bolest o 25 až 45% úměrně s vracející se pohyblivostí. Užívá se 480 mg výtažku obsahujícího 50 až 100 mg harpagosidu, jeho aktivního prvku.

 

Pozor v případě, máte-li žaludeční vředy nebo gastritidu. Mohl by být pro žaludek příliš agresívní.

Ovšem nedám dopustit na zdaleka nejúčinnější ze všech těchto prostředků proti neuropatickým bolestem – melatonin! Jeho účinky jsou srovnatelné s morfiem, samozřejmě bez návyku a neblahých sekundárních účinků.

Jak je vám jistě známo, jde zde o hormon přirozeně produkovaný naším mozkem, především známý regulací našeho spánkového a bdělého cyklu. Je tedy třeba ho brát večer, asi 30 min. před spaním (10 – 20 mg). Výborných výsledků bylo dosaženo u fibromyalgie, endometriózy, podrážděného tlustého střeva, při rakovinných bolestech, atd.

Je to jen malý výběr ze širokého sortimentu, který nám příroda předkládá. Ale jestli vás přesvědčí, už se nebudete k chemii vracet! A váš organismus vám za to poděkuje a vrátí vám to i s úrokama!

Na jiné vlnové délce

Na závěr bych ještě chtěla připomenout něco, co se v oblasti z vnějšku dodávané suplementace nenachází. A sice, že v neposlední řadě existuje účinný lék na „malé“ bolesti: je jím soucit a podpora, kterou můžeme trpícím přinést.

Na rozdíl od paracetamolu, který srdce „zužuje“, síla lidského ducha má schopnost je rozšiřovat a udělat v nich místo i druhým. Vy se budete cítit dobře, jim to udělá dobře. A budete fakt šťastní, uvidíte. Vím to, zažila jsem to na vlastní kůži.

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!