Pěkná mrcha! Ale kdo z nich vlastně?

Když se někdo staví, jakože vám chce pomoct a zároveň vám podráží nohy, jak se bráníte?
Když vám někdo vědomě vychvaluje, něco, co vám zároveň uškodí, co si o něm myslíte?
A když nám odborníci zamlčují pravdu o svých nám určených výdobytcích, jak ho nazveme?
Mám za to, že se v odpovědích určitě shodneme …

Při tom, jaký zájem o přírodní léčbu a doplňky stravy vzplanul za poslední léta, vám jistě neuniklo, že zároveň, jakoby „náhodou“, prosakuje čím dál víc informací o vedlejších účincích chemických léků.

A teď kdo z koho? Bitva mezi farmaceutickými laboratořemi a zastánci prastarých léčebných metod je úměrně neúprosná vzrůstající oblibě bylinek a plodin.

„Podezřelý“, jehož jméno bylo médii jen tak náhodně utroušeno během jedné konference: paracetamol. Chemická substance, kterou najdete v Dolipranu, Eferalganu, Daffalganu, Actifedu a dokonce i ve Fervexu.

Jeden malý příklad z tisíců

Je to bestseller mezi všemi léky proti bolesti, který máme všichni v domácí lékárničce. Ve Francii např. se ho prodá ročně 420 miliónů balení, což představuje pro nadnárodní firmy 6 miliardový obrat v € ročně.
Jenže Paracetamol je zároveň lékem, který může zabít i v nevelkých dávkách. A to se vám „zapomíná“ sdělovat.

Zde curriculum vitae paracetamolu:

Už léta jsou známé škody nadělané paracetamolem na játrech při větších dávkách (více, než 4 mg za den, čili 4 tablety Dolipranu 1000). A teprve teď s tím jdou na trh! Během výzkumu a pozorování v britském centru transplantace jater poukázali na to, že přes 66% pacientů bylo přijato po předávkování paracetamolem. Zdá se vám to normální?

(Nadále mu budu říkat Pct ) – je údajně nebezpečný jen v případě předávkování. Jenže jeho pravidelné užívání zvyšuje riziko úmrtí o 23% ! Ještě horší je často, třeba i jen lehce, překročit jeho doporučené dávkování.
Potíž je v tom, že i když si dáváme dobrý pozor, může se nám to nevědomky stát. Existuje totiž 200 léků, které ho obsahují.

Napadlo by vás, že když si třeba vezmete dva, jeden předepsaný lékařem a další automedikací, můžete se předávkovat a překročit 4 mg za den? Mně teda ne. Většinou si totiž, když první nezabere, naservírujeme další, aniž bychom se někoho ptali, že?

Nedávný výzkum zabývající se pacienty s těžce poškozenými játry, těmi, kteří konzumovali denně víc než 4 mg, ukázal, že se u nich projevilo větší riziko úmrtí, než u těch kteří se těžce předávkovali jen jednou.

U těhotných žen se Pct naprosto nedoporučuje, nejenže zvyšuje riziko astmatu u dítěte, ale i hyperaktivity a poruch v chování, rakovinu varlat u chlapců a posléze neplodnost u mužů. Docela slušný seznam!

Další výzkumy ukazují na to, že jeho pravidelné braní může zvyšovat hypertenzi, kardiovaskulární potíže, a to převážně u žen. Pokud užívají přes 15 tablet za týden, zvyšují si o 68% riziko kardiovaskulární příhody. A přitom 15 tablet týdně představuje dvakrát míň, než je povolená dávka! Pecka, co? Zajímali jste se o to někdy?

Sáhnete po něm, když vás bolí hlava?

Teda nevím, jak vy, já jsem se odjakživa snažila vyhýbat braní léků a uchylovala se k nim, jen když už jsem bolest nemohla vydržet. Dnes, pokud nemám s nějakým zdravotním problémem zkušenost, hledám si hned všechny možné podpůrné metody a vybírám druh přírodní léčby spíš intuitivně.  Takže souhlasím s následující radou vštípit si správný reflex proti bolesti:

„Vždycky doporučuji « myslet rostlinami »“, říká lékař Gregory Corbin. „V přírodě existuje lék na vše, adaptovaný na všechny druhy bolestí.“

Nabídnu vám teda aspoň pár nejužitečnějších plodin, a pokud jste se k tomu doteď neodhodlali, sami si ověřte jejich působení. Jsou boží. Je fakt, že vůle a myšlenka nejsou pokaždé následovány činy a vy mi ani možná nebudete věřit. Nemusíte. A já zas vás nemůžu vodit za ručičku, ale až si to vyzkoušíte, zjistíte, že:

Skvělá kurkuma například prokazuje účinnost, která se vyrovná kortizonu nebo Ibuprofenu. Přes 6000 studií dokládá, že podstatně snižuje zánětlivost, působí na kloubní bolesti, na revmatickou polyarthritidu, na dnu (2 g denně po 6 týdnů).

Dále hraje aktivní roli při syndromu podrážděného tlustého střeva, předmenstruačních bolestech a různých poraněních. Některé její přínosy se mohou ukázat už při jejím užívání v kuchyni, ale ne proti bolestivý účinek.

Nemáte rádi kurkumu? Dejte si
nepostradatelný zázvor je známý svým působením při nevolnostech, ale i on, dle některých studií, zmírňuje předmenstruační bolesti (užívat 2 dny před menstruací po dobu 5 dnů).

Dále účinkuje při svalových a kloubních bolestech, s větším přínosem, než léky za dobu 3 měsíců. Minimální dávka je 500 mg denně. Zde jeho časté použití při vaření může stačit k dosažení úlevy od bolesti.

Efektivní je i zapomenutý protibolestný zázvorový obklad: přiveďte do varu trochu vody, vsypte do ní 2 kávové lžičky mletého zázvoru a do vlažného roztoku si namočte hadřík nebo kousek gázy a vyždímaný přiložte na bolavé místo. Převažte froté ručníkem a nechte působit nejmíň 30 minut.

Praotec ne Čech, ale Řek

Možná jste se s nimi už setkali, ale nedá mi to a musím zmínit aspoň dva příslušné citáty prapraotce lékařství Hippokrata. Tak ten první:

„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“

A co takhle dát si špenát? Ne, ale vážně. Sice se zajímám o různé byliny a plodiny, ale ještě donedávna jsem kolem mnohých z nich nich nic netušíc chodila a vůbec nevěděla, že např. nějaká bílá vrba existuje.

Dávno před tím, než byl synteticky připraven aspirin (1899), byla k zmírnění zánětů a úlevě od bolestí používána její kůra. Nejspíš už víte, že aspirin není nic jiného, než syntetická forma jejích aktivních prvků – salicinu.

Když se zaberete do hledání, zíráte, co vše nám může pomoct. Jak to, že jsme to celá staletí opomíjeli?

Nejmíň 20 dalších bylin obsahuje složky stejného druhu, obzvlášť tužebník jilmový a libavka (gaultheria procumbens) vhodné při bederních a artritických bolestech. Dále se jich tradičně používá při horečkách a bolestech hlavy. Účinná dávka záleží na množství salicinu v tabletě, měla by se pohybovat mezi 60 a 240 mg denně.

A teď ten druhý citát:

„Drobné neduhy je třeba léčit půstem a ne hned letět do lékárny“.

Naprostý souhlas. A vy? Podepíšete to?
Nepochybuji o tom, že jste se už taky zajímali o rozdíly v druzích kyselin vhodných pro náš organismus. Mastné kyseliny omega 3 EPA a DHA patří k nejčastěji dokumentovaným substancím se zjevnými účinky na chronické kloubní bolesti.

Při bolestech krčních a bederních obratlů přineslo užívání omega 3 podstatné zlepšení 60% pacientů. Většina studií doporučuje dávku mezi 1,5 až 3 mg dle závažnosti patologie s účinky projevujícími se po 2 až 3 měsících užívání.

A co kořen harpagophyta neboli ďáblova drápu, znáte? Je používán jako analgetikum a na snížení horečky. Je to extra bylina na kloubní bolesti, jejíž jedinečnou schopnost zredukovat hladinu cytokinů (zánětlivých agentů) prokázala už spousta studií.

Jeho použití snižuje bolest o 25 až 45% úměrně s vracející se pohyblivostí. Užívá se 480 mg výtažku obsahujícího 50 až 100 mg harpagosidu, jeho aktivního prvku.

Pozor v případě, máte-li žaludeční vředy nebo gastritidu. Mohl by být pro žaludek příliš agresívní.

Ovšem nedám dopustit na zdaleka nejúčinnější ze všech těchto prostředků proti neuropatickým bolestem – melatonin! Jeho účinky jsou srovnatelné s morfiem, samozřejmě bez návyku a neblahých sekundárních účinků.

Jak je vám jistě známo, jde zde o hormon přirozeně produkovaný naším mozkem, především známý regulací našeho spánkového a bdělého cyklu. Je tedy třeba ho brát večer, asi 30 min. před spaním (10 – 20 mg). Výborných výsledků bylo dosaženo u fibromyalgie, endometriózy, podrážděného tlustého střeva, při rakovinných bolestech, atd.

Je to jen malý výběr ze širokého sortimentu, který nám příroda předkládá. Ale jestli vás přesvědčí, už se nebudete k chemii vracet! A váš organismus vám za to poděkuje a vrátí vám to i s úrokama!

Na jiné vlnové délce

Na závěr bych ještě chtěla připomenout něco, co se v oblasti z vnějšku dodávané suplementace nenachází. A sice, že v neposlední řadě existuje účinný lék na „malé“ bolesti: je jím soucit a podpora, kterou můžeme trpícím přinést.

Na rozdíl od paracetamolu, který srdce „zužuje“, síla lidského ducha má schopnost je rozšiřovat a udělat v nich místo i druhým. Vy se budete cítit dobře, jim to udělá dobře. A budete fakt šťastní, uvidíte. Vím to, zažila jsem to na vlastní kůži.

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • O co, že do toho pořádně nevidíte!

  Neváhejte a začtěte se do mého eBooku, který vám jistojistě poskytne osvětlení a rady, jak si v dosavadním neuspokojivém partnerském vztahu vytvořit soulad a pohodu. Potýkáte se s otázkami proč se nám děje to a ono a proč si vlastně zdánlivě nerozumíte? Mám pro vás četné odpovědi, stáhněte si je zdarma.

 • Někdo z vás už někdy nakoukl za…?

  Mé odhalení toho, co vás čeká a nemine za hranicí viditelna vás může jen povzbudit, rozveselit a zpříjemnit vám pohled na tuhle nepopulární tématiku. Tak neváhejte a začtěte se, jsem si jistá, že vás uklidní, zbaví úzkosti a zodpoví spousty vašich otázek.

 • Budoucnost si vybíráme za plného vědomí

  !

 • Naši domácí mazlíčci se neztrácejí

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích a možnosti komunikace s nimi.

 • Záhada utajovaného vchodu pod Machu Picchu

  Když jsem před lety při své první návštěvě Peru procházela jeho nejznámějším archeologickým nalezištěm, netušila jsem, že se pode mnou nacházejí prostory obsahující všestranné bohatství...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku