Nikomu to neříkej!

„To snad není možný, už jsem zase nemocná!“ Už zas jste chytli chřipku nebo jakousi virózu? Nejspíš máte „díru“ v imunitním systému, něco vám bude zřejmě chybět. A čím se nejlíp likvidují vaše obranné schopnosti? Především strachem a stresovými situacemi.

Takže pokud se eventuálně bojíte toho v dnešní době neúnavně omílaného strašáku, koukněte na tento článeček, který by vás měl uklidnit. Aspoň je tak zamýšlen.
A nedejte se odradit pár odbornými výrazy, nemusíte si je zapamatovat.

Během těch posledních dvou na všelijaké změny hektických let se vyrojily nejrůznější rady lékařské, „zdravovýživářské“, a samozřejmě i babské, jak se proti němu obrnit, případně mu předejít nebo ho léčit nechemickou cestou. Předpokládám tedy, že jste obeznámeni s lecjakým způsobem, nicméně mi to nedá a jeden vám přidám.

Možná se taky zajímáte o všelijaké novinky z oblasti zdravovědy a přírodních způsobů léčby nebo prevence a všimli jste si tím pádem, že nám vědci a výzkumníci stále objevují nové „extra“ vlastnosti té nebo oné poživatiny. Vesmír je plný tajemství, která uždibujeme po drobkách.

A tak jste už četli nebo syšeli, že existuje substance obsažená v ovoci a zelenině, která už nějakou dobu zajímá vědce vzhledem ke svým blahodárným účinkům. Je jí rostlinný pigment kercetin. Rostliny ho produkují, aby je ochránil před požíráním hmyzem a před ultrafialovým slunečním zářením. A on právě, jak vám už jistě došlo, dodává ovoci a zelenině jejich zelenou, žlutou, červenou a další barvu.

Kercetin je jedním z 6000 flavonoidů a jak už jsem řekla, jde o přírodní látku, kterou najdete mimo jiné v jablku, cibuli, čaji a červeném vínu – viz dále. Pomáhá proti zánětům a zabraňuje vzniku alergií. Já vím, tohle všechno je vám možná úplně fuk.

Ale když vám řeknu, že pro své antivirální schopnosti prokázané vědeckými výzkumy, vypadá více, než slibně při boji s covidem, možná to aspoň některé z vás zaujme.

Tak koukněte, co vše dokáže:

 • Kercetin je antihistaminikum – potlačuje histaminy způsobující alergické krize astma, některých exémů, senné rýmy apod.
 • Je spolubojovníkem při kardiovaskulárních nemocech, jako např. ischemická srdeční choroba. Jsa cenným antikoagulantem, který redukuje riziko mrtvice. (Sledujete ten přechodník, jo?)
 • Působí proti vysokému tlaku roztahováním tepen, čímž ho v nich reguluje.
 • Zmírňuje jaterní poruchy. Zabraňuje hromadění tuků v játrech
  a vyrovnává v nich cholesterol.
 • Přispívá k produkci kolagenu a stabilizuje vápník v kostech, a tím předchází artróze.
  Jeho antioxidační účinky pomáhají zmírnit oxidační stres, který zapříčiňuje stárnutí.
  Docela schopnej, že?

Asi jste si právě položili otázku: Je tedy také účinný proti covidu?

Vědecká literatura hovoří o působení kercetinu na různé viry:

 • Vědci z montrealského Institutu klinických výzkumů prokazují jeho antivirální účinky na virus Zika.
 •  Stejně tak chrání před virem Ebola.
 • Další studie podotýkají, že je pravděpodobně efektivní proti viru horečky dengue, prasečí chřipce H1N1, chřipkám A a B tím, že omezují zdvojování viru v organismu.
 • Podle studie z r. 2012 působí kercetin na rhinovirus (rýmy) a to 6h po injekci tím, že snižuje virové zatížení, projevy cytokinů zodpovědných za zánět a tak optimalizuje plicní funkčnost.
 •  Pokud jde o covid, výzkumníci Čínské vědecké Akademie z Šanghaje dokázali už v r. 2006, že kercetin destabilizuje proteázu typu 3C, což byl jeden z nejslibnějších cílů při hledání léku na SRAS.

No jo, já vím, to vše vás už asi otravuje, neboť zní velmi odborně a ještě nic nedokazuje. Ale kercetin zjevně reaguje stejně na proteázu covidu.
V březnu tohoto roku zkoumali totiž vědci účinnost několika molekul extrahovaných z rostlin na proteázu covidu a v čele stojí právě kercetin.

Samý nový názvy, teda aspoň pro mě, doufám, že průběžně vznikají nové lékařské slovníky… jestli to tak půjde dál, budou mít už x tej díl.

Takže co z toho plyne pro nás? Po všech těch ultra odborných neznámých termínech se vraťme na naši úroveň. Tedy pokud někdo nejste lékař, samozřejmě.

V jakých potravinách se kercetin nachází? To je pro nás to nejdůležitější, ne?

Převážně v těch středomořského původu:
rajčatech, hroznech, paprikách, ale i v borůvkách a černém rybízu. Dále v ořechách, semínkách, v medu a dokonce v červeném vínu. Tam ale záleží na odrůdě a jeho zpracování.

Ve slupce jablka ho najdete
4 mg/100 g, čili doporučuju kupovat biokvalitu, abyste ji mohli konzumovat.

Ale ze všech nejvíc ho obsahují kapary (234 mg/100 g) a libeček. Pak pálivá paprika, žlutá paprika, syrová samozřejmě. Neopomíjejte ani brokolici, zelí, zelené fazolky a chřest. Černý bez, třešně a hurá!!! – mňam – černá čokoláda!

Kercetin je nejaktivnější složkou česneku a červené cibule, kde se nachází hlavně ve vnějších vrstvách u kořene (20vmg /100 g). Kdo milujete česnek a konzumujete ho denně, jako já, máte za jedna.

Ovšem je jasné, že kercetin, coby obranný systém rostlin proti parazitům, bude zastoupen v ovoci a zelenině pěstované s chemickými postřiky dost mizivě. Tak např. rajčata pěstovaná v bio kvalitě ho obsahují o 79% víc, než ty s pesticidy. Takže si vyberte.

Poslední poživatinou, která obsahuje velké množství kercetinu, je zelený čaj se svými 400 mg polyfenolů v jednom šálku. Aspoň to tvrdí Národní potravinářská agentura pro ochranu zdraví.
Jde ještě taky o to, čemu se dnes dá věřit, žejo.

Kolik a jak ho užívat

Teď mě asi proklejete, když vám prozradím, že je z potravin dost špatně vstřebatelný!!! Na kšandu, že? Hodinu vám tu vyjmenovávám všechny příslušný poživatiny a nakonec tohle!

Nicméně: jak jsem si zjistila, je možno si kercetin koupit i jako doplněk stravy.

 • Všeobecně by vám mělo stačit 500 – 1000 mg denně, nemáte-li nějakou patologii.
 • Ke snížení alergických záchvatů užívejte 100 – 200 mg 3x denně 20 min. před jídlem.
 • V případě zánětu 200 – 400 mg 3x denně mezi jídlem.

A nebojte, žlutá barva a hořká chuť pilulek jsou pro kercetin charakteristické.

Tak co si dáte? Česnek, zelí, nebo vínko? Nejlíp asi všechno. Kombinace, kterou nemůže absolutně přežít jakejkoliv virus, uznejte!
A vy asi taky ne…

Už jen kvůli těm jeho prokázaným schopnostem při alergiích, vysokému tlaku apod., je celkem užitečné vědět, jak se jim bránit, no ne? Nevím, jak vy, já v účinnost přírodních látek věřím víc, než chemickým lékům, i když v některých případech je nelze vynechat.

Takže je dost možné, že i na ten zatracenej covid bude platit. „Za vyzkoušení nic nedáš“, říkají snad všechny maminky, no ne?
Pošmákněte si.

 

 

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!