Nikomu to neříkej!

Pokud jste náchylní chytnout kdejakou chřipku nebo virózu a pokud se eventuálně bojíte toho v dnešní době neúnavně omílaného strašáku, koukněte na tento článeček, který by vás měl uklidnit. Aspoň je tak zamýšlen.
A nedejte se odradit pár odbornými výrazy, nemusíte si je zapamatovat.

Během těch posledních dvou na všelijaké změny hektických let se vyrojily nejrůznější rady lékařské, „zdravovýživářské“, a samozřejmě i babské, jak se proti němu obrnit, případně mu předejít nebo ho léčit nechemickou cestou. Předpokládám tedy, že jste obeznámeni s lecjakým způsobem, nicméně mi to nedá a jeden vám přidám.

Možná se taky zajímáte o všelijaké novinky z oblasti zdravovědy a přírodních způsobů léčby nebo prevence a všimli jste si tím pádem, že nám vědci a výzkumníci stále objevují nové „extra“ vlastnosti té nebo oné poživatiny. Vesmír je plný tajemství, která uždibujeme po drobkách.

A tak jste už četli nebo syšeli, že existuje substance obsažená v ovoci a zelenině, která už nějakou dobu zajímá vědce vzhledem ke svým blahodárným účinkům. Je jí rostlinný pigment kercetin. Rostliny ho produkují, aby je ochránil před požíráním hmyzem a před ultrafialovým slunečním zářením. A on právě, jak vám už jistě došlo, dodává ovoci a zelenině jejich zelenou, žlutou, červenou a další barvu.

Kercetin je jedním z 6000 flavonoidů a jak už jsem řekla, jde o přírodní látku, kterou najdete mimo jiné v jablku, cibuli, čaji a červeném vínu – viz dále. Pomáhá proti zánětům a zabraňuje vzniku alergií. Já vím, tohle všechno je vám možná úplně fuk.

Ale když vám řeknu, že pro své antivirální schopnosti prokázané vědeckými výzkumy, vypadá více, než slibně při boji s covidem, možná to aspoň některé z vás zaujme.

Tak koukněte, co vše dokáže:

 • Kercetin je antihistaminikum – potlačuje histaminy způsobující alergické krize astma, některých exémů, senné rýmy apod.
 • Je spolubojovníkem při kardiovaskulárních nemocech, jako např. ischemická srdeční choroba. Jsa cenným antikoagulantem, který redukuje riziko mrtvice. (Sledujete ten přechodník, jo?)
 • Působí proti vysokému tlaku roztahováním tepen, čímž ho v nich reguluje.
 • Zmírňuje jaterní poruchy. Zabraňuje hromadění tuků v játrech
  a vyrovnává v nich cholesterol.
 • Přispívá k produkci kolagenu a stabilizuje vápník v kostech, a tím předchází artróze.
  Jeho antioxidační účinky pomáhají zmírnit oxidační stres, který zapříčiňuje stárnutí.
  Docela schopnej, že?

Asi jste si právě položili otázku: Je tedy také účinný proti covidu?

Vědecká literatura hovoří o působení kercetinu na různé viry:

 • Vědci z montrealského Institutu klinických výzkumů prokazují jeho antivirální účinky na virus Zika.
 •  Stejně tak chrání před virem Ebola.
 • Další studie podotýkají, že je pravděpodobně efektivní proti viru horečky dengue, prasečí chřipce H1N1, chřipkám A a B tím, že omezují zdvojování viru v organismu.
 • Podle studie z r. 2012 působí kercetin na rhinovirus (rýmy) a to 6h po injekci tím, že snižuje virové zatížení, projevy cytokinů zodpovědných za zánět a tak optimalizuje plicní funkčnost.
 •  Pokud jde o covid, výzkumníci Čínské vědecké Akademie z Šanghaje dokázali už v r. 2006, že kercetin destabilizuje proteázu typu 3C, což byl jeden z nejslibnějších cílů při hledání léku na SRAS.

No jo, já vím, to vše vás už asi otravuje, neboť zní velmi odborně a ještě nic nedokazuje. Ale kercetin zjevně reaguje stejně na proteázu covidu.
V březnu tohoto roku zkoumali totiž vědci účinnost několika molekul extrahovaných z rostlin na proteázu covidu a v čele stojí právě kercetin.

Samý nový názvy, teda aspoň pro mě, doufám, že průběžně vznikají nové lékařské slovníky… jestli to tak půjde dál, budou mít už x tej díl.

Takže co z toho plyne pro nás? Po všech těch ultra odborných neznámých termínech se vraťme na naši úroveň. Tedy pokud někdo nejste lékař, samozřejmě.

V jakých potravinách se kercetin nachází? To je pro nás to nejdůležitější, ne?

Převážně v těch středomořského původu:
rajčatech, hroznech, paprikách, ale i v borůvkách a černém rybízu. Dále v ořechách, semínkách, v medu a dokonce v červeném vínu. Tam ale záleží na odrůdě a jeho zpracování.

Ve slupce jablka ho najdete
4 mg/100 g, čili doporučuju kupovat biokvalitu, abyste ji mohli konzumovat.

Ale ze všech nejvíc ho obsahují kapary (234 mg/100 g) a libeček. Pak pálivá paprika, žlutá paprika, syrová samozřejmě. Neopomíjejte ani brokolici, zelí, zelené fazolky a chřest. Černý bez, třešně a hurá!!! – mňam – černá čokoláda!

Kercetin je nejaktivnější složkou česneku a červené cibule, kde se nachází hlavně ve vnějších vrstvách u kořene (20vmg /100 g). Kdo milujete česnek a konzumujete ho denně, jako já, máte za jedna.

Ovšem je jasné, že kercetin, coby obranný systém rostlin proti parazitům, bude zastoupen v ovoci a zelenině pěstované s chemickými postřiky dost mizivě. Tak např. rajčata pěstovaná v bio kvalitě ho obsahují o 79% víc, než ty s pesticidy. Takže si vyberte.

Poslední poživatinou, která obsahuje velké množství kercetinu, je zelený čaj se svými 400 mg polyfenolů v jednom šálku. Aspoň to tvrdí Národní potravinářská agentura pro ochranu zdraví.
Jde ještě taky o to, čemu se dnes dá věřit, žejo.

Kolik a jak ho užívat

Teď mě asi proklejete, když vám prozradím, že je z potravin dost špatně vstřebatelný!!! Na kšandu, že? Hodinu vám tu vyjmenovávám všechny příslušný poživatiny a nakonec tohle!

Nicméně: jak jsem si zjistila, je možno si kercetin koupit i jako doplněk stravy.

 • Všeobecně by vám mělo stačit 500 – 1000 mg denně, nemáte-li nějakou patologii.
 • Ke snížení alergických záchvatů užívejte 100 – 200 mg 3x denně 20 min. před jídlem.
 • V případě zánětu 200 – 400 mg 3x denně mezi jídlem.

A nebojte, žlutá barva a hořká chuť pilulek jsou pro kercetin charakteristické.

Tak co si dáte? Česnek, zelí, nebo vínko? Nejlíp asi všechno. Kombinace, kterou nemůže absolutně přežít jakejkoliv virus, uznejte!
A vy asi taky ne…

Už jen kvůli těm jeho prokázaným schopnostem při alergiích, vysokému tlaku apod., je celkem užitečné vědět, jak se jim bránit, no ne? Nevím, jak vy, já v účinnost přírodních látek věřím víc, než chemickým lékům, i když v některých případech je nelze vynechat.

Takže je dost možné, že i na ten zatracenej covid bude platit. „Za vyzkoušení nic nedáš“, říkají snad všechny maminky, no ne?
Pošmákněte si.

 

 

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Cestujte se mnou do tajuplné země!

  V této době, kdy oblétávat zeměkouli není zrovna nejjednodušší, vám místo toho nabízím alespoň počteníčko o všelijakých svých zážitcích ze zemí, kam byl kdysi přístup zcela vyloučen.

 • O co, že do toho pořádně nevidíte!

  Neváhejte a začtěte se do mého eBooku, který vám jistojistě poskytne osvětlení a rady, jak si v dosavadním neuspokojivém partnerském vztahu vytvořit soulad a pohodu. Potýkáte se s otázkami proč se nám děje to a ono a proč si vlastně zdánlivě nerozumíte? Mám pro vás četné odpovědi, stáhněte si je zdarma.

 • Někdo z vás už někdy nakoukl za…?

  Mé odhalení toho, co vás čeká a nemine za hranicí viditelna vás může jen povzbudit, rozveselit a zpříjemnit vám pohled na tuhle nepopulární tématiku. Tak neváhejte a začtěte se, jsem si jistá, že vás uklidní, zbaví úzkosti a zodpoví spousty vašich otázek.

 • Budoucnost si vybíráme za plného vědomí

  !

 • Naši domácí mazlíčci se neztrácejí

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích a možnosti komunikace s nimi.

 • Záhada utajovaného vchodu pod Machu Picchu

  Když jsem před lety při své první návštěvě Peru procházela jeho nejznámějším archeologickým nalezištěm, netušila jsem, že se pode mnou nacházejí prostory obsahující všestranné bohatství...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku