Máte ocelové nervy?

aneb
Tři orgány v těle, kde se projevuje náš stres.

Myslím, že není osoby, která by občas nebo průběžně netrpěla stresem, ať už emocionálním, nebo nutričním. A hlavně: mnohdy si ho ani neuvědomujeme. Cítíme se stísněně, a čím častěji nás tyto stavy zaplavují, tím více si na ně zvykáme, považujeme je za normální a přestáváme jim věnovat pozornost s tím, že zase přejdou, až zmizí příslušný problém. Všimli jste si ne?

Nebo jste za každé situace tak vyrovnaní a flegmatičtí jak dolmen, že s vámi naprosto nic nehne a vy proplouváte životními úskalími coby ruský ledoborec?

Už vás někdy popadl amok, jako se to stalo mně nedávno, snad poprvé v životě, pod záplavou neutuchajících problémů a překážek? Vystrašili jste se špatnou zprávou, znejistili při propuštění z práce, případně se dostali do stavu paniky? Byli jste najednou bezradní, zoufalí nad nejistou budoucností, smutní? Stane se vám, že nenacházíte řešení, žádný cíl v dohledu, ztrácíte chuť do života?

Jak vám už určitě došlo, všechny tyto emoce vedou ke stresovým stavům. A jak říkám, mohou být a často jsou podvědomé. Prostě jste-li v bryndě, projeví se to evidentně ve vašem těle a to ve třech hlavních orgánech.

Samozřejmě podle prožívaných emocí pak i v příslušných dalších ústrojích, jako např. lítost v plicích, hněv v játrech, atp.…
Dnes si ale objasníme ty tři základní. Slibuju, že to nebude dlouhý.

Média a honba za senzací

Uvědomte si, že v podstatě neexistují dobré zprávy. Míním samozřejmě v médiích. Hledejte, přesvědčíte se. Proč? Protože o ně není zájem. Zprávy, které se prodávají nejvíc, jsou ty, které prezentují co největší horory a kalamity. A ctižádostí každého novináře je, aby ta jeho zpráva byla co „nejsenzačnější“.

A ty pochopitelně podstatně přispívají k pocitům beznaděje, pesimismu, dojmu, že vše je ztraceno, atd. Ve skutečnosti to tak ale není. I dnešní situace s covidem přejde, přestože způsobila spousty tragédií. Přežijeme ji, obzvlášť pokud budeme aplikovat jisté zdravotní zásady.

Mám za to, že vám tento můj článek, založený na vědeckých poznatcích velmi známého výzkumníka a endokrinologa Hanse Selyeho, který je nazýván otcem stresu, pomůže objevit a lokalizovat stres, podle místa, kde se ve vašem těle nachází. A tím pádem vám umožní jednat zavčas tak, abyste se ho zbavili a nepoškodil víc vaše zdraví.

Fenomén

Hans Seyle začal publikovat už ve svých 29 letech v r. 1936, po té, co si všiml, že se určité reakce u jeho pacientů pravidelně opakují. Prováděl tisíce experimentů na myších, které mají podobné charakteristiky, jako my a posléze na lidech. 80 let poté potvrzují vědci pravdivost jeho výzkumů.

Jak jsem se už zmínila, můžeme mít různé zdroje stresu. Nutriční, kdy jíme něco, co našemu organismu nevyhovuje (např. lepek), nebo emocionální, mentální. To vše prochází centrálním autonomním nervovým systémem, který kontroluje v našem těle naprosto vše. Dýchání, trávení, spánek, sexualitu, oběhový systém, atd.…

A pokud je stresových zdrojů víc naráz, začíná se aktivovat tzv. sympatický nervový systém. Dostanete-li se do stavu tísně, rozšiřují se vám panenky, zrychluje srdeční tep, zvyšuje tlak, na šíji se napínají svaly. Prostě z vašeho těla se stává poplašňák. Připravuje se na boj.V těchto momentech se zastavuje trávení, detoxikace, redukují se další procesy nezbytné ke zdraví a tím pádem jsme podstatně náchylnější k onemocnění. Vzpomeňte si: když jste šťastni, zamilovaní, spokojení, jednoduše neonemocníte. Neříkejte mi, že jste byli zamilovaní tak dávno, že si už ani nepamatujete jaké to je!

Naše geniální tělíčko!

Takže se konečně pojďme kouknout na ty tři body, kde se stres projevuje nejvíc. Než budete číst dál, zkuste je uhádnout. Někdo uhodl?

Prvním je tymus, čili brzlík. Nesjpíš si pamatujete ze školy, že jde o žlázu umístěnou cca uprostřed pod hrudní kostí. Je hlavním lymfatickým orgánem imunitního systému, dalo by se říct jeho mozkem, kontrolujícím vše co se týče naší imunity. Zde se tvoří ochranné buňky pro tělo.

Ale nejenže zde vznikají nové, brzlík má i schopnost ty staré, umírající recyklovat a obnovovat. Virus k němu za takových okolností klidně může proniknout, ale on vytvoří protilátky a negativní následky viru jsou pak minimální. Určitě už jste slyšeli x krát, že naše tělo má perfektní schopnost sebeobrany.

Ovšem pokud onemocníte, znamená to, že se váš brzlík nakvasil a přestává správně fungovat. Jakoby se rozkládal. Čili klesla samozřejmě i vaše imunita. Vaše podvědomí, kam pronikl stres, upozorní na nebezpečí sympatický systém, jehož aktivace má neblahý dopad na kvalitu brzlíku.

Dalším orgánem jsou nadledvinky, nazývané stresový orgán. H. S. objevil, že pokud osoba prožívá silný stres, případně žije v permanentním stresu, její nadledvinky se zvětšují a zvětšují a jejich produkce kortizolu (hormon kontrolující imunitu) klesá. Co v tom případě pocítíte? Vzbudíte se a hned ráno jste unaveni a během dne nemáte dostatek energie.

Třetí bod:  když už přetekl hrnec, tedy při velmi silném stresovém zatížení dochází ke krvácení žaludku, čili ke tvorbě žaludečních vředů. H. S. pouštěl jedné skupině myší hudbu, druhé nepříjemné zvuky. Ty vystresované z hluku krvácely ze žaludku. Pokusy byly následně ověřovány a potvrzeny na lidech v nemocnici. Dopadem stresu je překyselení organismu, jehož přemírou vznikají žaludeční vředy. Už jste někdy měli překyselený žaludek, reflux? Co vám na to řekl lékař?

Pokud je váš sympatický systém dlouhodobě aktivován, nemohou probíhat opravy poškozených orgánů a dochází k vyčerpání organismu, což má pochopitelně za následek další příznaky, jako ztráta spánku (vstáváte s kruhy pod očima), špatná koncentrace v důsledku nedostatečného krevního oběhu a okysličování mozku apod. Existuje spousta dalších, méně viditelných příznaků. Ale tyto tři jsou základní.

Nemusíte hned lítat pro prášky!

Takže:
Jestliže začínáte být častěji nemocní, míváte rýmy, bolívá vás hlava, zdá se vám, že máte teplotu, jste abnormálně unavení, i když jste nedělali žádnou fyzickou práci, nemyslete si, že to nemá souvislost. Co tedy s tím uděláte? Uvedu vám k dispozici různé „pomůcky“:

1) Jednak můžete maximálně zredukovat sledování zpráv, (pokud nejste závisláci a tím spíš, jestli jste jimi byli doteď).

2) Dál – dejte si zásaditý nápoj v podobě sklenice vody, do které vsypete 1 lžičku sody, 2 malinké lžičky soli, případně citr. šťávu (teda neže by to byl zrovna elixír, ale je účinný), nebo pouze vodu se lžičkou sody, která má zásaditou povahu, protože tím dodáte svému tělíčku sodík obsažený v bikarbonátu ke tvorbě energie. Já si ho dávám 2 – 3x denně.

3) Jestliže jste dosud neměli ve zvyku připravovat si extrakty ze zelené zeleniny, (celerové nati, okurky, salátu, špenátu, atd.), naučte se ocenit jejich přínos a vbrzku uvidíte výsledky. Samozřejmě je nutné je připravovat vždy čerstvé, maximálně na jeden den a dobře sklenici uzavřít, než si šťávu dopijete večer, aby nezoxidovala.

Pokud ovšem váš organismus oplývá dostatkem hořčíku a draslíku a vy, coby uvědomělé bytosti znalé zdravého stravování, pijete třeba výše uvedené zelené šťávy, které je obsahují), nedostatkem sodíku nejspíš netrpíte.

Právě hořčík a draslík chybí z velké části např. lidem s vysokým tlakem. Výzkumy zjistily, že po tom, co začali jíst více pokrmů obsahujících tyto minerály, jejich tlak klesal, až jim lékař postupně oznámil, že dál nemusejí požírat příslušné léky.

4) Dýchejte zhluboka. Spousta lidí, kteří praktikují jógu, dýchá do břicha, ne do plic. Naučte se naplnit si břicho maximálním množstvím vzduchu, až k prasknutí, až pocítíte, že už to dál nejde. Tím se vám okysličuje celý organismus. Nepodceňujte tuto metodu, je opravdu velice důležitá. Zvýší vám energii a uklidní vás.

Nadechněte se zhluboka a pomalinku vydechujte. Dělejte to tak dlouho, dokud nezačnete zívat. V té chvíli se vám zaktivoval centrální autonomní nervový systém, stres ustupuje, sympatický systém se odpojuje a příznaky vašich zdravotních neduhů se začnou vytrácet.

5) No a přece – v neposlední řadě je tu stále naše milované sluníčko! Tedy stále ne, bohužel, ale berte, co je. Co nejčastěji a třeba i jen kouskem těla (vystrčte ruku nebo nohu z okna, nemáte-li jinou možnost), prostě vitamín D bude odteď součástí vaší terapie, jasný, jo?

Předáváme a učíme!

Vsadím se, že už vás to taky napadlo! Jakmile si osvojíte tuhle praxi, začnete ji taky učit své děti. Ať si to vžijí od malička. Nikdo nás, když jsme byli malí, neučil dýchat, nebo vás jo? Mně teda ne. Ani doma, ani ve škole. Prostě to všichni brali jako přirozený proces, a kolik asi jedinců nad tím už tenkrát hloubalo?

Běžně využíváme k dýchání necelou polovinu plic a to je, jak už jistě víte, nedostačující. Hlubokým dýcháním nutíte tělo k okysličování a aktivujete autonomní systém.

Čili teď byste měli mít možnost se porvat se stresovými situacemi bez nějakých chemických sajrajtů a neprodělat jeho následky na svém organismu. Zkuste to, nic to nestojí, jen vaše odhodlání, vůli, vytrvalost. Asi namítnete, že už to je dost, ale rozhodně lepší, než lítat do čekárny a pak do lékárny, nemyslíte?

Já jsem si vyzkoušela tzv. Wim Hofovu metodu dýchání a můžu o ní jen pět chvály. Je to ještě účinnější, než výše uvedený dýchací způsob. Ale nečekejte radikální výsledek ze dne na den. Proto mluvím o vytrvalosti.

A ještě bych přece jen přidala jednu „drobnost“ z osobní zkušenosti. Zvykla jsem si se každý večer celoročně sprchovat studenou vodou. A jsem přesvědčená, že tato metoda značně přispívá k posílení imunity a rozhodně přinejmenším krátkodobě i k odstresování.

Samozřejmě je spousta dalších metod, mezi jiným meditace a spol., ale to už by bylo jiné téma. Třeba někdy příště.

Tak a jdem na věc, jo?!

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!