„Když Vám život přijde černobílý, vzpomeňte si na piano. I když má jen dvě barvy, dokáže zahrát barvité melodie.“

Kolik barev má ten váš? Ten můj hrozně moc. A jakou máte nejraději? Já snad tyrkysovou, i když často sáhnu i po indigu ale miluju jich rozhodně víc. Pojďte se mrknout na to, co to o nás vypovídá, jo?

Uvádím vám předposlední, z řady pěti testů o tom,  co o našich zvycích prozrazuje to, že se upínáme k některé z barev. Téma, které jsem už nakousla ve svém blogovém článku Barvy, barvy, barvičky“, a který je vlastně takovým pokračováním předchozího „Šaty dělaj člověka“.

Barevných nuancí  jsou stovky, většinu z nich ani naše oko nemá schopnost postřehnout. Často se hovoří o sedmi základních, ve skutečnosti se jich k našim čakrám vztahuje dvanáct. My si tu teď rozebereme ty nejběžnější.

Pro info jen stručný přehled, k jakým orgánům jsou které přiřazovány, což vám následně umožní pochopit jisté souvislosti:

Šarlatová (ostře červená) – vztahující se k nohám a pánvi
Červená – spodek břicha a genitálie
Oranžová –  pupek a břicho
Žlutá – vrchní část břicha a střeva
Citronová –  plexus, žebra, játra, žaludek, slezina
Zelená – hrudník, srdce, plíce
Tyrkysová – vrchní část hrudi, štítná žláza, brzlík
Siena – krk, ramena., paže, ruka
Indigo (modrá) –  3. oko, oči, nos
Modrá – mozek a mícha
Fialová – vrcholek hlavy a výše
Purpurová – obaluje tělo od hlavy k patě, symbolizuje lásku, jednotu, duši,  něhu, zranitelnost a tím otevírá tzv. světelný sloup

Uvidíte, že stejně jako v mých předešlých testech, každý úkaz, sklon, vyjádření, a zde každá barva, má pozitivní i negativní stranu. Leckdy jde taky jen o období, kdy dáváte přednost jedné před druhou, protože se zrovna nacházíte v určitém duševním rozpoložení, které se během vašeho vývoje pochopitelně neustále proměňuje.

Tak kterou začnem? Tou muži oblíbenou? (na ženách samozřejmě)

O červené se traduje, že představuje zlost a agresivitu, ale není tomu vždycky tak. Nejspíš si to lidi odvodili z tradice, kdy má během koridy rudá barva vyštengrovat býka. Ale v zásadě se červená vztahuje k zemi, ke kořenům, symbolizuje ukotvení, energii, uvědomění si svého těla, týká se i sportu, materiálního světa, a představte si, i bohatství a komfortu.

Záporný vliv červené se pak doopravdy projevuje u těch, kdo ji nosí neustále a obklopují se jí, kde můžou. Jsou s největší pravděpodobnosti stále naštvaní, případně agresívní. U někoho může vypovídat o přehnané, až vlezlé potřebě pomáhat ostatním.

Pokud červenou vůbec, ale vůbec nemilujete, znamená to pravý opak předchozího vlivu: dusí vás vaše okolí a nemáte naprosto chuť se o osoby v něm starat.

Představte si, že jsem jednou navštívila známé, kde celý byt byl jen červeno-černý. Žádná jiná barva, nijaký odstín. Jak byste si asi připadali?

No můžu vám říct, že já jsem se absolutně necítila ve své kůži a znovu si uvědomila, nakolik nás barvy ovlivňují. Pokud se tím přímo vědomě nezabýváte, většinou si toho samozřejmě vůbec nevšímáte.

Oranžová. Symbolizuje nadšení, objevování, hry, pokusy, veselí a sex. No nekoukejte okamžitě po svém okolí, kdo má na sobě oranžovou, neznamená to hned, že je na něj zatíženej!

Jestli se chystáte na speeddating, už si chystejte svou první otázku: „Máš rád oranžovou?“ A když vám pak dotyčná/ý odpoví, že ji miluje a má ji všude, kupte si pro jistotu zásobu vitamínů!!! : P

Negativním vlivem oranžové je přehnaná chuť k mejdanům a fiestám, tato stvoření milují holaj duša ! Vyjadřuje taky mimořádnou potřebu stimulace a nutkavou touhu po změnách.

Konkrétní příklad, který mi vyprávěla jedna žena, když se dozvěděla o vlivu barev na nás: „To je fakt neuvěřitelný, protože dřív jsme měli většinu zdí vymalovaných oranžově. A uvědomuju si, že jsem opravdu potřebovala v životě změnu. A teď, kdy k ní došlo, už tenhle tón nepotřebuju, ledacos jsme přeměnili a vymalovali jsme vše na bílo.“

Odpovídalo to přesně době, kdy podvědomě cítili, že se hlásí nějaké transformace. Zkuste si i vy povzpomínat, jestli jste prošli podobnými „přerody“, v jejichž důsledku jste si změnili oblíbenou barvu. Ať už v oblečení nebo interiéru. Najednou se vám ta původní přestala líbit.

Můžete si tak objasnit, jakými fázemi stále procházíte. Jaké šaty, jaká dekorace, jaké předměty vás přitahovaly a co preferujete dnes. Čekají vás nejspíš všelijaká překvapení.

Ti, kdo oranžovou nesnášíte, jste v nitru uzavření, příliš vážní, máte tendence k depkám a můžete být i sexuálně zablokovaní.

Žlutou (ale víc v interiéru, než na sobě) se vyznačují lidičky s potřebou uspořádat si život, jsou to milovníci pořádku, úklidu, třídí si vztahy a otázky víry. Hodně, až příliš, přemýšlejí a analyzují, mají stále zaneprázdněnou mysl, jsou sobečtí a chybí jim sebejistota.

Nesnášíte žlutou? Uspořádat si život je pro vás asi nedosažitelnou metou, chybí vám stále čas, jste pořád zaměstnaní, máte ustavičně nějaké starosti.

Zelená, jak asi hodně z vás už ví, se vztahuje k lásce. K milování někoho a k touze být milován. Její negativní stránka poukazuje na vaši přílišnou závislost na druhých, potřebu jejich ocenění, jejich empatie a uznání. Tato energetická vibrace vyjadřuje taky lásku k přírodě a její nekonečně bohaté škále zelených odstínů.

Jestli se vám zelená nelíbí a nikdy ji nenosíte, znamená to, že se necítíte milováni, obdivováni, pochopeni, připadáte si opuštěni, zdá se vám, že nemáte pro okolí dostatečnou hodnotu. A je dost možné, že v sobě nosíte nějaké citové zranění.

Modrá, jak jsme si před chvílí řekli, je situovaná na krku, čili se týká všeho, co se vztahuje ke komunikaci, k výměnám (názorů), sdílení znalostí a zkušeností. Kdo to s modrou přehání,  je v ní zahalen a je jí obklopen od rána do noci, je pravděpodobně příliš výřečný, frustrovaný, pociťuje nejistotu.

Absence modré se projevuje, jak jste si určitě domysleli, potížemi opačného rázu: v komunikaci. Týká se lidí, kteří si nedokáží udělat odstup, jsou příliš závislí na druhém a nemohou se bez něj obejít. Jsou samotáři, záštiplní a případné křivdy jim uvíznou v hrdle.

Indigo, které se nachází mezi očima u kořene nosu, si zamilují osoby s intuicí, sebedůvěrou, všemi „probuzenými“ smysly, mají rádi klid a mír, meditace a mimosmyslové vnímání. Jeho negativní dopad se vyznačuje tím, že tihle „ptáčkové“ potřebují vše pochopit a vše kontrolovat a ověřovat (se fakt poznávám).

Filajová, jak říkají malé děti, se vyznačuje spiritualitou, podnikáte kroky k nalezení své cesty, ale i k vedení druhých. Přehršle fialové, čili její negativní účinek, se projevuje tím, že jste pořád napojeni na vesmír a tím pádem odpojeni od reality. Případně jste značně autoritativní a někdy až moc nezávislí.

Nepřítomnost fialové u vás symbolizuje tíhnutí ke svobodě bez jakéhokoliv omezování. Žádné povinnosti, žádné zákony, nezbytnost vše ověřovat: „věřím jen tomu, co vidím“.

Bílou a černou jsme sice na začátku nezmínili, ale uvedeme si pár jejích vlastností. Bílá je syntézou všech barev a představuje vše, co se týče čistoty, novostí a tvořivosti a černá, která je vlastně absencí barev, je jejím opakem.

Když nepřihlédnu k módnímu klišé s pitomým (z mého hlediska) argumentem, že černá je „děsně elegantní“, každodenní nošení takových svršků nutně působí na naši psychiku. Vyjadřuje nezájem o novosti, chybějící představivost a nadání pro tvořivost.

Tuto barvu dříve všichni považovali za smuteční a byla spojovaná s úmrtím. Může podvědomě působit po prožití bolestné události, kterou nedokážeme překonat. Uzavíráme se do neradostných vzpomínek.

Nicméně to není pravidlem. Dnes by se dala charakterizovat spíš očekáváním změn.

Při analýze působení barev se přiznala jedna žena, že sice nenosí po nikom smutek, ale denně má na sobě černé šaty. Po delší chvíli z ní vylezlo, že je rozvedená a na otázku, jak rozvod probíhal, odpověděla, že velice špatně a že žije od té doby sama. Došlo k symbolické smrti, čili logickému vysvětlení její podvědomé tendence.

Kdo černou nenávidí, je dost pravděpodobné, že nemá chuť se vracet k nepříjemné nebo traumatizující minulosti. Vybředl z ní a už s ní nechce mít nic společného.

Koukneme se i na šedou, chcete? Je na stupnici barev tónem mezi černou a bílou, zahrnuje v sobě možnosti a trpělivost. Kolísáme mezi tím a oním a zároveň uvažujeme o naskýtajících se příležitostech, alternativách, eventualitách.

Hnědá bilancuje náš život, kdy hodnotíme své úspěchy a propady. Provází naše vnitřní proměny.

Zlatá. Připomeneme-li si staré civilizace, víme, že používali zlatou jednak k vyjádření bohatství a neméně coby božskou ochranu. Ale hlavně pro ně představovala symbol síly, moci a působení vesmírné energie.

Dnes to vidíme jinak, zlatá se používá ve všem možném, a jak jste si všimli, pokud jde o naše roucha, i třeba na džínech nebo spodním prádle. Totálně zprofanovaná a zbavená  nadpozemského a tajemného přídechu.

Možná namítnete, že rádi zlatou nemáte a tak co to tím pádem o vás odhaluje. Zeptejte se sami sebe v první řadě, proč ji zavrhujete. Třeba si řeknete, že zlatá pro vás reprezentuje povrchnost a svět financí a vrchních pěti tisíc, možná nemáte rádi společnost, kde je vše založené na penězích, moci a přepychu a je tzv. pozlátkem.

Stříbrná – s tou jsme rychle hotovi, nepřekvapí vás určitě, že představuje hojnost, štědrost a peníze.

Myslím, že tyto testy nás opravdu nutí k zamyšlení nad sebou, k položení si otázek nad svými reakcemi, k pochopení a lepšímu poznání svého já a svých tendencí. Souhlasíte? A samozřejmě k eventuálnímu odhodlání na nich máknout. To už je na každém z vás. Máte teď v ruce nástroje, které vám umožní s nimi naložit dle libosti.

A pobavíte se i u toho, protože odteď se na ostatní budete dívat pod jiným úhlem. Vsaďte se!  Všimnete si projevů, po kterých jste předtím ani nevzdechli. Stanou se z vás prostě mentalisti ! : P

Osobně fakticky nevím, co si myslet, protože mám ráda skoro všechny barvy a čím jsem starší, tím barevněji se oblíkám. Střídám je, takže o nějakém přepísknutém užívání jedné nebo druhé není řeč. Nicméně, v minulým životě jsem nejspíš byla strakou, protože nejdřív mi pokaždý oči letí na vše, co se třpytí. Ale klenoty si nekupuju, ani je jako ona nekradu.

A vy? Pište mi, pište své zkušenosti, objevy a poznatky s testy, doufám, že jste si je dělali přinejmenším s příslušnou zvědavostí a nadšením a odhalili své eventuální sklony a slabiny.

 

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!