Je to pravda odvěká, že šaty dělaj člověka

Werich měl sice recht, ale chybí mu tam, proč se vlastně lidi prostřednictvím šatů vydávají za někoho jiného, než ve skutečnosti jsou. A já vám to teď tady prozradím, chcete?

Další a poslední tipy k odhalení vaší osobnosti nám přináší téma, které se asi bude líbit především něžnému pohlaví (i když se týká i mužů), neb se jedná o váš šatník, dívky, ženy, dámy, paní, seňority a seňory, lady, panny a éterické sirény! Ovšem nečekejte úvahu o módních tendencích a úletech.

Pobavte se raději tím, co všechno lze vydedukovat nebo spíš vyslídit z toho, co a taky jak si běžně oblékáte. Na první pohled by vám to třeba vůbec nenapadlo rozebírat, ale když už zvíte, co který zvyk znamená, řeknete si, že jde o zcela logickou a jednoduchou analýzu.

Jistě vám došlo, že u všech testů, které vám tu nabízím, je třeba brát v úvahu, že si nelze udělat zjednodušený, přímočarý výklad každého našeho návyku. Sledujeme všeobecné rysy, mezi kterými existují samozřejmě nuance a výjimky. Jsme jedineční a nejsme černobílí.

Jako mumie

Tak kterým začnem? Třeba tím, co je zjevný na první pohled. Kdo nosíte oděvy přiléhající těsně na tělo, nebo si utahujete opasek až na poslední zásek, patříte k těm, kteří se podvědomě snaží ututlat své emoce. Prostě jim nenecháváte volný průchod.

Vy byste asi nejspíš byli šťastní v korzetu. : D Bojíte se ukázat takoví, jací jste a trpíte nedostatkem sebedůvěry. Někteří jsou doslova zafačovaní od hlavy k patě – motýlí kukla.

Stejně tak ti, kolem kterých naopak vlají široké hávy, si třeba řeknou: „Jsem přitloustlej, nemusím to zrovna ukazovat“. Schovávají se za oděv – přesněji do něj. I u nich se tím projevuje příliš malé sebevědomí. Neoplývají zrovna sebejistotou a neodvažují se projevit své já.

Nosíte omotaný i krk?

 Teď si asi moc přátel neudělám, vzhledem k současnému trendu, kdy hromada lidí nosí šály i v létě v pařáku (aspoň samé takové potkávám), ale nedá se nic dělat. Jde nám o vaši analýzu.

Nošení šátků (na krku), nebo utažených kravat, pánové, schovávajících hrdlo, představuje –  hádejte co. Schválně. Nabízí se celkem logické vysvětlení. V krku máme, jak všichni víme, hlasivky, které tato stvoření nerada používají, neboť jim působí potíže všelicos vyjádřit.

Šály, šátky a jiné „obaly“ krku pro ně očividně představují jakousi pomyslnou ochranu. Jsou zdrženliví, nesmělí, neradi někoho pochválí, málokdy někomu řeknou, že ho milují, apod. Jednoduše si blokují řeč. Tito lidičkové často onemocní angínou.

Všimněte si toho kolem sebe, uvidíte. Samozřejmě, jak jsem podotkla, nemám na mysli zimní období, ale celoroční nošení.

Nejspíš namítnete, že Pavarotti bez šátku nebo motýla nevylezl, a přitom svým hlasem uváděl do transu koncertní sály plné nadšenců. K tomu můžu jen podotknout, že, jako vždy, výjimky potvrzují pravidlo, ale možná i to, že si hrdlo neustále udržoval zahřáté, tedy připravené k akci. Nevím, nesvěřil se mi. : D.

A zase naopak, pokud nesnášíte cokoliv na krku,(jako třeba plandající šály já), nelibě nesete, když vám někdo skáče do řeči, potřebujete se vyjádřit, máte chuť něco sdělit, máte co sdílet a nechcete, aby vám v tom někdo bránil. Ve vašem životě pravděpodobně existuje spousta nevyřčeného. (Božínku, a kolik!)

Nechceme přece vyhlížet jak staré vochechule, ne?

Nebudeme si nic namlouvat, kdo rád vypadá na svůj věk, když léta vstoupila bez zeptání rovnou do bytu? Někdo má tendenci zapomínat, že už mu není dvacet a navlíká na sebe ohozy z boutiku pro dospívající. Vypadá pak často mírně nebo i více směšně.

Už vám určitě došlo proč. Nechce si přiznat svůj věk, nepřipouští si, že stárne a dělá mu problém sám sebe akceptovat. Holt, nemáme to jednoduchý, ale… střízliví bychom měli zůstat.

A i v těchto extrémech najdete opaky, kdy se mladí oblékají, jako starší, 60 letí dorostenci. Není to zas tak častý jev, a když se s nimi dáte do řeči, všimnete si, že jde o teenagery, kteří unikají z přítomných chvílí. Předčasně vyzrávají a chtějí už být dospělí. Však taky s dospěláky rádi často diskutují. Jejich věk jim prostě nesedí, necítí se na svém místě, míněno časově.

Jde o rutinu, nebo?

Co myslíte, o čem tak asi může svědčit nošení stále stejného nebo starého obnošeného šatstva? Např. o neochotě zbavovat se svých věcí. Ale taky se může jednat o lakomství, o tvrdohlavost, o touhu vlastnit, nebo nutkání  zasahovat do mentální a citové oblasti. Koho se to týká, by si měl dát pozor na to, aby neprojevoval příliš vlastnického pudu.

Je fakt, že hodně mužů se asi v tomto sklonu pozná, protože dokud jim manželka nenachystá na další den oblečení, nevyhodí děravé ponožky, tričko, nebo napůl rozpárané kalhoty, vůbec jim nevadí si je pokaždý znovu navlíct. K určitým „rouchům“ máme leckdy afektivní vztah.

Divili byste se možná, ale i do práce chodí někteří po celý rok každý den v tom samém ohozu. Jsou to jedinci, kteří těžko mění své návyky, míním všeobecně. U některých osob to dokonce může zajít až tak daleko, že neakceptují svou existenci v tomto světě, špatně se jim žije ve své době.

Pouta

Další charakteristický rys, který o vás něco vypovídá je to, že nesnášíte na zápěstí hodinky, náramek nebo cokoliv jiného. Nezávislost je vaší prioritou, je pro vás velice důležitá. Asi byste ani nechtěli a nemohli snášet mít spoutané ruce – v přeneseném slova smyslu.

A to ať už v práci, kde nelibě nesete, že máte nad sebou šéfa, který vám diktuje, co máte dělat, nebo v soukromém životě. Prostě nesnášíte, aby vás kdokoliv svazoval.

Co na sebe hodíte v neděli?

Schováváte si své krásné šaty jen na obzvláštní příležitosti? Leckdo namítne, že starší generace to tak praktikovaly běžně a musím říct, že i já jsem jako děcko ještě zažila, že se na venkově lidé na neděli vymydlili a ustrojili do svátečního. Určitě proto, aby sami sobě připomněli rozdíl se všedním dnem a cítili se povzneseněji.

Leckdo v tom ještě pokračuje dodnes, a jak mám možnost vidět, i u některých národů to dosud houfně přetrvává.
Jestliže si šaty, parfém, drahé boty, nebo cokoliv jiného šetříte „ na lepší příležitosti“, pravděpodobně patříte k typu lidí, kteří sami sebe podceňují: „tu bílou košili si vezmu až v neděli“, “nezasloužím si“, „toho obleku je na tohle škoda“, … atd.

Vánoční stromeček

Jak si vysvětlit potřebu být ověšený šperky, mít na sobě naráz třeba náhrdelník, náušnice, prsteny na každém prstě, atd…? Někdo má rád krásné šperky, líbí se mu vlastnit třeba nádherné náušnice nebo náramek. Proč ne. Jestli je ale pro vás důležité světu ukazovat všechny klenoty, které vlastníte, vaší zálibou jsou nejspíš luxusní věci a máte dojem, že tím stoupnete v očích druhých: „Mám krásný náhrdelník, určitě si ho lidi kolem mě všimnou“.

Nemusí se hned jednat o domýšlivost, může to být spíš potřeba se nějak upokojit, dodat si důvěru, stoupnout na ceně ve svých očích. Taková žena (neboť u mužů jsem to snad ještě neviděla), si řekne: „Neoplývám sice všemi přednostmi, ale zato mám něco krásného.“

Bez koketérie

Buď šperky nemáte rádi a je to normální v případě, že váš vztah k penězům je naprosto „zdravý“. V opačném případě si položte otázku, proč vás nepřitahují a proč je nenosíte. Někdo je přesvědčen, že je to charakteristický rys boháčů, nebo řeknou, že jsou jim ukradené, a že naprosto nejsou důležité. Bývá to proto, že nechcete poukazovat na vnější znaky bohatství, jelikož nemáte vyřešený vztah k finančním záležitostem.

Ach, to  tetování!

Podlehli jste současné módě a dali si na záda, případně zadek, vytetovat mořskou pannu? Symbolika tetování snad vyjadřuje ještě víc, kým jsme, než šperky. Dala by se mu věnovat celá kapitola, ale dnes ho rozebírat nebudeme. V tetování lze prakticky pokaždé najít nějaký vzkaz, jak pro sebe sama, tak pro okolí. I kdyby šlo třeba jen o andílka.

„Mám ho na rameni, bude mě ochraňovat“. Jiný tetováním zase vyjadřuje svůj vztah ke členům rodiny, chce je mít stále u sebe. Další se jím pomyslně zbavuje neblahých zážitků. Končí s nimi, chce je zapomenout. Vyznívá to zcela paradoxně, že? Ale budete se divit, zjevně je to tak.

A na závěr sklony k excentričnosti

Na sebe zdálky upozorňující vnější znaky nosí jedinci, kteří ostentativně poukazují na svůj nesouhlas se společenskými úzy. Zde celkem není co dodat, je vám určitě jasné, že tyhle sklony mívají konfliktní tvorové, a ti, kteří svou výstředností vyjadřují jakousi výzvu svým rodičům, okolí a společnosti, a kteří mají neustále potřebu se bouřit a provokovat.

Pošmákněte si na bezbřehé představivosti lidské!

Pokud vás testy baví, další jsou hned ve vedlejších článcích. užijte si je.

 

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!