Barvy, barvy, barvičky

lidská mysl bez fantazie, harmonie

ŽIJETE BAREVNĚ, NEBO FÁDNĚ?

O barvách a jejich vlivu na nás by se toho dalo říct mnoho, já se zde jen krátce zaměřím na konkrétní aspekt jejich působnosti v naší nejběžnější existenci. Jestli vám to nevadí, začala bych hned několika otázkami.

Jaké barvy máte rádi? Které dáváte přednost ve výběru šatů? Jakými se obklopujete a které si vybíráte pro denní používání, ať už v kuchyni, obýváku nebo v ložnici? A proč? Víte, že změnit například barvy oblečení přispívá ke zvýšení naší vitality?

V některých oblastech jsme úplně barvy ze života vytěsnili. Podívejte se například na auta. Kolem nás je šedo, taková chmurná podívaná. A když se podíváte do davu, převládá neustále tmavá barva a těch pár vlaštovek, které se odváží nepodléhat trendům, úplně vyčnívá. Něco smutnějšího se teda tak hned nevidí, fakt.

barvy ovivňují naši náladu

Já mám barevnost téměř u všeho hrozně ráda a vůbec jí neskrblím. A to ať v oblečení, zařízení domácnosti nebo v kterékoliv jiné oblasti. Naopak, docela mě dráždí monotónnost a nedostatek fantazie některých osob. Velkou módou je například zde, v Paříži, už dlouhá léta, chodit v černém. Pod záminkou, že je to elegantní.

Je pravda, že tmavá zeštíhluje, ale nemělo by to být jediným kritériem k založení vašeho šatníku. Nemusíte přece hned hubnout, chcete-li nosit světlý oděv. Mně například už více kamarádek řeklo, abych si k obličeji brala něco světlého, tmavé tóny mě prý dělají starší. A shledávám, když se na sebe kriticky kouknu do zrcadla, že je to tak fakt je.

Výběrem barev vysíláme svému okolí zprávu o sobě.  I z naší běžné řeči vyplývá, jaké místo barvy v našem každodenním životě zaujímají. Odtud taky pocházejí různé výrazy vyjadřující náš duševní stav, například „vidí všechno růžově“, „zezelenal závistí“, „zmodral vzteky“, „zčervenal hanbou“, zrudl zlostí, atd.

Barvami jsme doslovně „nasáknuti“ v každé oblasti svého života a jejich psychologický aspekt má svůj vlastní kód, kterému podléháme, aniž bychom si to uvědomovali. Symbolika barev vychází jak z historie, tak z tradic jednotlivých národů a samozřejmě i z náboženství, kde převládá bílá a zlatá/žlutá. Bílá představuje moc božství a absolutní čistotu.

působení barev na nás a okolí

A věděli jste, že barvy mají dokonce i chuť? V kulinářském umění nelze používat jakoukoliv barvu (např. modrou), přesto se ale kuchaři snaží předkládat nám co nejbarevnější krmi, aby navnadili naše chuťové buňky. Testováním se ukázalo, že skupina lidí, kteří ochutnávali tmavočervený kečup, měla pocit, že je překořeněný, zatímco světle červený byl pro ně vyhovující. Ve skutečnosti v nich nebyl, co do ingrediencí, vůbec žádný rozdíl.

Sedm set odstínů

Možná jste se už dočetli, že v současné době je lidské oko schopno rozlišit sedm základních barev a asi 700 odlišných tónů. Zasvěcenci praví, že vzhledem k našemu postupnému duchovnímu vývoji bychom měli v budoucnu pojmout základní spektrum o 12 barvách. Zatím tam ale nejsme a tak se musíme spokojit i „jen“ s těmi sedmi sty.  Každý máme tu svou oblíbenou a už tak člověk často neví, kterou by si vybral. Pokusme se pochopit některé vztahy.

Vědci taky říkají, že dvě osoby nevidí barvy zcela stejně. Muži prý je vidí teplejší. A pokud jde o faunu, snad jedině motýli a jakýsi druh hrabošů je vidí přibližně stejně, jako my. Jak to zjišťují, se mě neptejte.

Žlutou nebo oranžovou?

Zatímco teplé barvy (červená, oranžová, žlutá) vyjadřují spíš fyzický svět a odrážejí způsob našich reakcí, modrá a fialová mají povahu studenou a vedou nás k introspekci, k našemu vnitřnímu, spirituálnímu já.

Výběr barev našeho oblečení má vliv na to, jak nás druzí vnímají, ale taky na to, jak se vidíme my sami, na naše psychické rozpoložení, čili na naše myšlení, chování a celkový způsob života. A nejen barvy našich oděvů, taky ty, které jsou nám stále na očích na věcech kolem nás. Když pominu jejich účinky terapeutické, ale to by byla zase jiná kapitola.

barvy a my

Proto bychom měli barevné škály ve svých příbytcích využívat. Ne zrovna oblíbenou k nošení je prý žlutá, zato je vhodná právě pro naše interiéry, kterým dodává hřejivé atmosféry. Růžová se zase hodí pro stěny dětského pokoje. Ukázalo se, že obrázky nakreslené 7letými holčičkami v růžových stěnách se podstatně liší od těch, které jsou namalovány v jiných podmínkách.

I v obchodech se barvy přizpůsobují naší psychice, každá tam má svůj význam. Vitríny jsou přitažlivě barevné, zatímco uvnitř se používá tónů spíš neutrálních, tlumenějších. Octneme-li se mezi studenějším laděním, přemýšlíme nad nákupem, zatímco obklopeni teplými odstíny se rozhodujeme hned.

Právě jsem si koupila látku, že které si chci něco ušít. Nejspíš halenku. Když jsem ji uviděla, okamžitě jsem věděla, že je moje. Neváhala jsem ani chvíli. Cestou domů mi ovšem začal již známý našuškávač hlodat do svědomí s argumenty, že „čím starší, tím pestřejší barvy a že je to teda dost odvázané a na mě se nehodí.

Ale je fakt, že si nikdy dlouho hlavu s těmito námitkami nelámu. Jak se líbí vám? Oblíkli byste si něco podobného na sebe? Budu ráda, když mi sdělíte své postřehy:

700000 odstínů

Podotknete nejspíš, že například červenou cítí každý jako agresívní a modrou coby uklidňující, a že na tom není nic udivujícího. Když řekneme „vidím rudě“, každý v tom vnímá synonymum jisté útočnosti. Souhlas, ale co ty ostatní? Jde to mnohem dál.

Červená je zároveň například považovaná za sexy barvu. V Itálii existuje dokonce zvláštní den v roce, kdy si ženy obléknou červené spodní prádélko, aby trochu „stimulovaly“ svého partnera. Když si obleče červenou košili nebo tričko muž, je považován za sexuálně přitažlivějšího, než ti ostatní. Jak takový muž působí na vás? Jestli jste se nad tím už někdy, milé dámy, nezamyslely, zkuste si to příležitostně ověřit.

barvy nás ovlivňují, ať chceme nebo ne

Ve spoustě zemí, jako třeba v Peru, Mexiku, Guatemale, v dalších v Asii a v Africe, je běžné používat mnohobarevné látky, sestavené z hodně křiklavých tónů i těch, které bychom my, v tzv. západních zemích, rozhodně nekombinovali. Jako třeba fuchsiovou s červenou, oranžovou a fialovou. Do toho případně ještě zelenou a žlutou. Jejich trhy přitahují zrak, protože od podobných barevných palet si už naše oči prostě odvykly a ustanovil se společenský úzus, že taková a maková ano, ale tyhle dvě dohromady teda určitě ne!

Psychologové se tedy začali zajímat speciálně o tuto barvu a z výzkumů vyvodili, že lidé, kteří mají červenou rádi, jsou dynamičtější, než ti, co dávají přednost barvám studeným. Vztahuje se to i třeba na výběr barev u vašeho auta, domu, nábytku, ale i drobností – třeba koupelnových doplňků, ručníků a dalších předmětů. Vyberete si barvu, protože se nacházíte v určitém psychickém rozpoložení, ale ona zároveň ovlivňuje vaši náladu. Jde o reciproční vztah.

Zelená zase je symbolem rovnováhy, v barevném spektru stojí přesně v polovině mezi červenou a fialovou, navozuje podvědomou důvěru. Růžová se stala ženskou barvou do doby Marie Antoinetty, která ji měla všude kolem sebe a podle níž se začaly oblékat všechny Pařížanky, které chtěly být „in“.Jak se tedy nejlépe obklopit barvami, které nám odpovídají?

Jak se tedy nejlépe obklopit barvami, které nám odpovídají?

Fakt je, že je vnímáme podle toho, jak předměty absorbují nebo odrážejí světlo. Každý tón k nám vysílá vibrace, které ovlivňují naše emoce. Okamžitě nás podvědomě přitahují nebo odpuzují, aniž bychom se nad tím pozastavovali. Opět jedno tajemství vesmírných zákonů.

Když chodíte ze zvyku stále v podobných barvách, hlavně neutrálních, a najednou je vystřídáte, hodíte na sebe například citrónově žlutou, nebo jablkově zelenou, všichni si toho okamžitě všimnou a hned vás pochválí, jak vám to sluší. A vám to udělá dobře, protože je vás vidět. Divili byste se možná, kolik lidí se cítí sklesle, protože jsou přesvědčeni, že zapadnou. Jak se cítíte vy ve svých barvách? Líbíte se sami sobě? Nemáte chuť na tom něco vylepšit?

Střídáme!

Nemůžu říct, že bych milovala úplně všechny barvy, ale můj šatník jich obsahuje dost a rozhodně v něm nepřevládají tristní tóny. I když si samozřejmě občas oblíknu černou nebo šedou, snažím se je kombinovat s výraznějšími světlými barvami. Pochopitelně, je to velmi subjektivní záležitost, nejdůležitější je, abyste se cítili výborně, spokojeni a jisti sami sebou.

Nicméně, vypozorovala jsem sama na sobě, že opravdu, když nejsem ve formě, nemám náladu a všechno je vzhůru nohama, nejraději bych se „zašila“ do černého hávu, nebo si na sebe hodila pytel od brambor. Nemám vůbec chuť vybírat a kombinovat kousky oděvů. Jakmile je ale venku slunko a všechno jde jaksi líp a radostněji, vezmu si třeba květované šaty, červené sako, bílý kostým, prostě něco veselého. A duše jásá. Je mi jedno, co si kdo o mém oblečení myslí, důležitý pro mě je pocit, že odpovídá mé osobnosti.

Vyměňte také své barvy, pokud si nepřipadáte dost atraktivní a hned se budete cítit líp. Nemusíte být hned výstřední, ale nebudete mít dojem, že jste neviditelní, což dosti negativně působí na vaši psychiku. Neuvědomili jste si to nikdy? Jsou to věci, které většinou ani nevnímáme, dokud nás na ně někdo neupozorní. Máte-li za to, že vás lidé stále přehlížejí, upadáte pomalu do deprese. A jestli si chcete uchovat své zdraví, zůstat ve formě, mít dostatek energie a být v dobré náladě, nahraďte své obvyklé barvy veselejšími.

Pro přehled vám tu přikládám tabulku s povahovými rysy, které jsou každé barvě přikládány:

Darja Favart
Aktivně se zajímám o různé záhady života a vesmíru a nadšeně je předávám všem, kteří se mnou tuto vášeň sdílí. Jsem autorkou několika eBooků : Dejte svému tělu aspoň chvíli pohov , dále Zpoza zrcadla> , a ještě: A co tomu řekly vaše oči a dalších, které najdete na mých stránkách: Něco více se o mně dozvíte zde: >. Někdo z vás už někdy nakoukl za...?>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jak je vám, když musíte spolknout své ego?

  Naše ego nám často způsobí nejrůznější nesnáze a situace, do kterých nás dokáže dostat se můžou docela vymknout z naší nadvlády. Jsou ale i momenty, kdy se okolnosti zvrtnou natolik, že vám třeba může jít o krk, jako se to stalo mně...

 • Zajímá vás ještě?
 • Rubriky
 • Ahoj na Facebooku
 • Pojeďte se mnou do zemí, kam se dlouho nesmělo, a které jsou opředeny nejrůznějšími bájemi.

  Myslím, že leckteré z mých popsaných zážitků se asi mnoha lidem prožít nepodařilo a už jistě nepovede, a že v mé poslední e-knížce vy, kteří se v obíhání zeměkoule vyžíváte, jistě najdete ojedinělé a netradiční zajímavosti.

 • Vite, proč si ve vztahu zdánlivě nerozumíte?

  Vesměs se motáme se ve spirále, která nakonec nikam nevede. Mám tedy pro vás četné odpovědi a řešení, stáhněte si je zdarma.

 • Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine

  Rozhodně si nemůžete nechat ujít četbu mého eBooku! Slibuju, že nebudete litovat, až zjistíte, co vás čeká a nemine, ať se bráníte nebo oddalujete pomyšlení na svou další pouť za hranicí viditelna.

 • Vezměte otěže svého života do rukou a tvořte realitu, ve které chcete žít.

  Pokud se vám v hlavě neustále omílají stejné problémy, hloubáte nad minulostí nebo budoucností, nejste k synchronicitám otevřeni a propásnete je. Zkuste si navyknout stále si opakovat teď a zde. Nyní, tady.

 • Vaši miláčci se neztrácejí, když umřou

  Chováte domácí mazlíčky a prožíváte velký smutek, když odejdou? Třeba se vám uleví po přečtení mého eBooku o naších vztazích

 • Neuvěřitelný objev století

  Utajované podzemní místnosti na Machu Picchu, plné pokladu Inků, po kterých už nevědomky přešly statisíce návštěvníků, Objev zapůsobil jako bomba a stále je držen pod pokličkou!